Nowe badania pokazują, że im więcej kobiet zasiada w zarządzie spółek, tym bardziej spada ich wycena.

Nowe badania opublikowane w INFORMS pokazuje, że im więcej kobiet zasiada w zarządzie spółki, tym bardziej spada jej wycena. To nieco odważne analizy. Autorami są: Isabelle Solal oraz Kaisa Snellman, które przejrzały dane panelowe amerykańskich spółek publicznych z okresu 14 lat. „Firmy, które zwiększają różnorodność zarządów, tracą przez to na wartości rynkowej”. 

Nowe badania – „INFORMS”

Wyniki tych badań są dość kontrowersyjne, z uwagi na podział płci, porównujące osiągnięcia w liczbach. Autorkami badania opublikowanego na łamach „INFORMS” są: Isabelle Solal oraz Kaisa Snellman. Przeanalizowano dane z amerykańskich firm publicznych z okresu 14 lat i opublikowano pewne spostrzeżenia. Mianowicie, bada ono reakcje inwestorów na różnorodność zarządu. W związku z tym stwierdzono, że jedna dodatkowa kobieta w zarządzie powoduje średnio 2,3% spadku wartości rynkowej firmy.

Jak podaje Isabelle Solal: „Firmy, które zwiększają różnorodność w zespole, tracą na wartości rynkowej”

Snellman natomiast dodała:

Jeżeli inwestorzy uważają, że kobiety zasiadają w zarządzie, aby zaspokoić preferencje dotyczące różnorodności, to jednocześnie poprzez zwiększenie wspomnianej różnorodności firma sygnalizuje słabsze zaangażowanie w wartość dla akcjonariuszy od firmy z zarządem niejednoznacznym. 

Jak podaje informs.com, niektóre badania pokazały pozytywną korelację między wartością firmy a zarządami zróżnicowanymi pod względem płci. Jednak ostatnie badanie, które oparto na długoterminowych danych pokazują, że jest odwrotnie.

ZOBACZ TAKŻE: ŻELAZNE ZASADY W KLUBIE CHELSEA F.C.

W artykule można przeczytać, iż firmy, które zwiększają różnorodność w zarządzie, odczuwają spadek wartości rynkowej. Efekt natomiast jest wzmacniany w przypadku firm, które uzyskały lepsze wyniki za swoją działalność. Według Pinar Keskinocak istnieją mocne dowody na to, że różnorodne zespoły podejmują decyzję szybciej i lepiej, co prowadzi do osiągnięcia korzystnych wyników.

„Istnieją mocne dowody na to, że różnorodne zespoły podejmują lepsze decyzje, które szybciej prowadzą do lepszych wyników. Społeczeństwo i przedsiębiorstwa robią powolny, ale stały postęp w przełamywaniu barier i przyjmowaniu bogatej wartości, która wiąże się z większą różnorodnością, ale te ważne badania są kolejnym przypomnieniem, że przed nami jeszcze długa droga ”- powiedziała Pinar Keskinocak, prezes INFORMS 2020.

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.