Niemcy: powstanie autostrada dla rowerów

W Niemczech powstanie autostrada dla rowerów, tzw. trasa premium. Ścieżka ma prowadzić z miejscowości Farge do Mahndorf i ma liczyć 43 kilometry. Koszt budowy to niecałe pół miliona € za kilometr drogi.

Rowerzyści jeżdżą ponad 20km/h

W Niemczech powstanie autostrada dla rowerów. Senator do spraw środowiska i transportu w Bremie – Joachim Lohse chce wybudować trasę premium z miasta Farge do Mahndorf. Ścieżka ma omijać jak największą ilość świateł, a jej szerokość ma liczyć 4 metry. Oczywiście trasa będzie uwzględniać znaki drogowe i ogólnie panujące zasady ruchu drogowego. Jej planowana długość to 43km.  Autostrada to jeden z elementów „Planu rozwoju transportu w Bremie 2025r”. Projekt ma na celu rozwinąć i ulepszyć transport do 2025r. Rowery elektryczne są coraz bardziej popularne na drogach, przez co średnia prędkość poruszających się rowerów na drogach to 20-25km/h. Ponadto coraz więcej osób decyduje się na podróże jednośladowcami, ponieważ łatwiej jest ominąć korki, a do tego poprawia kondycje. To motywuje władze to budowania kolejnych ścieżek rowerowych.

ZOBACZ TAKŻE: AKCJA PRZECIWNIKÓW 5G W KRAKOWIE! CHCIELI ZNISZCZYĆ MASZTY, PROWADZILI TRANSMISJĘ LIVE

Pół miliona € za kilometr

W środę opublikowano dokumenty dotyczące kosztów. „Budowa jednego kilometra ma kosztować niecałe pół miliona €” – zapewnia rzecznik Jens Tittmann. Dodatkowo porównuje je do pozostałych inwestycji. Jeden kilometr zwykłej trasy rowerowej kosztuje w Niemczech średnio 5 mln €, a kilometr prawdziwej autostrady około 10 mln €. Przy takich kwotach rowerowa autostrada rzeczywiście wydaje się być stosunkowo tania, dlatego budowa ma zacząć się jak najszybciej. Pomysł jest nie tylko dobrym rozwiązaniem dla rowerzystów, ale również dla kierowców. Zwiększy to bezpieczeństwo na drogach oraz zmniejszy ilość wypadków i kolizji. Miasto ma w planach budowę całej sieci tras premium. Są one szybkie w budowie, stosunkowo tanie, a do tego cieszą się pozytywnym odbiorem. W dobie walki o środowisko jest to idealne rozwiązanie, które z pewnością zostanie pozytywnie odebrane przez społeczeństwo.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.