2019 rok z rekordową emisją CO2 – ONZ apeluje

2019 rok z rekordową emisją dwutlenku węgla – niestety takie informacje potwierdziły się w związku z projektem o nazwie „The Global Carbon Project”. Wiele firm zmienia aktualnie politykę prowadzenia biznesu, aby było bardziej ekologicznie, jednak raportu są wciąż alarmujące. Co zrobić, aby statystyki się polepszyły? 

2019 rok z rekordową emisją dwutlenku węgla – alarmujące dane

Niestety przygotowane dane w ramach projektu o nazwie „The Global Carbon Project” kolejny raz wywołują dreszcze na ciele. Niestety rok 2019 przynosi nam rekordową emisję CO2. Jak informuje portal CNN, tracimy czas na dokonanie drastycznych zmian w celu uniknięcia katastrofy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: DYSKOGRAFIA JAYA-Z POWRÓCIŁA NA SPOTIFY

Projekt przewiduje, iż w 2019 roku do atmosfery trafi około 37 miliardów ton CO2 napędzanego popytem na ropę i gaz ziemny. Emisja paliw kopalnych w porównaniu do 2018 roku, wzrosła o 0,6%. Wolniej niż w poprzednich latach, jednak nadal jest mowa o wzroście, a nie o spadku, co zdecydowanie jest problemem.

Rob Jackson, profesor nauk o Ziemi na Uniwersytecie Stanford poinformował, iż:

Trudno jest postrzegać wolniejszy wzrost jako dobrą wiadomość. Niemniej jednak, w porównaniu do ubiegłego roku i 2017 tempo wzrostu znacznie spadło. Potrzebujemy, aby emisje spadały, a nie powoli rosły

Pomimo, że wzrost zwolnił, to świat nie jest w nawet 1% drogi do osiągnięcia celu, który mówi o ograniczeniu wzrostu globalnej temperatury o 1,5 stopnia Celsjusza. Profesor dodał, iż tracimy czas, gdyż lata i dekady mijają, a emisje CO2 nie wykazują żadnych spadków. Potrzebna drastyczna zmiana polityki energetycznej, przemysłowej i transportowej.

W Polsce wzrost emisji CO2 związany jest ze spalaniem węgla, ropy czy gazu. Wspomniane surowce są w naszym kraju najczęściej używane. Daleko nam do chociażby krajów skandynawskich.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.