Nie zarejestrowałeś swojej firmy w BDO? Ostatni dzwonek, aby to zrobić

Jeżeli nie zarejestrowałeś swojej firmy w BDO zalecamy, aby się pospieszyć, gdyż pozostało kilka tygodni do końca terminu. Jeżeli ktoś z przedsiębiorców spóźni się chociaż o kilka dni, może spodziewać się bardzo wysokiej kary lub nawet aresztu. Sprawdźcie, co trzeba zrobić, aby się zarejestrować do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach. 

Nie zarejestrowałeś swojej firmy w BDO? Sprawdź, kto powinien i jak to zrobić

Jak informuje portal Mam Biznes, do tej pory zarejestrowało się jedynie 156 tys. firm spośród 800 tys. Niestety wskazuje to na to, iż wiele z firm może nawet o tym nie wiedzieć, że ma taki obowiązek. Chodzi o sprawdzenie, czy przedsiębiorcy odpowiednio gospodarują odpadami. Dlatego jest to sprawa, która musi być załatwiona przez firmy, gdyż właściciele mogą spodziewać się bardzo wysokich kar.

ZOBACZ TAKŻE: CENY W 2020 PÓJDĄ W GÓRĘ – SPRAWDŹ, O JAKIE PRODUKTY CHODZI

Jakich firm ten obowiązek dotyczy? Przede wszystkim przedsiębiorstw, które wytwarzają odpady i prowadzą ich ewidencje. Nie chodzi tylko i wyłącznie o duże firmy. Dodatkowo te, które dostarczają na rynek produkty opakowane, na przykład: opony, oleje, sprzęt elektroniczny. Co jeszcze, dotyczy to producentów i importerów opakowań.

 

Kto natomiast nie musi tego robić? Osoby fizyczne, które nie są przedsiębiorcami wykorzystujące odpady na potrzeby własne. Dodatkowo Ci, którzy transportują wytworzone przez siebie resztki lub na własnej ziemi stosują komunalne osady ściekowe do uprawy roślin.

Jak zarejestrować się w systemie BDO?

Aby zarejestrować się w systemie, wystarczy wypełnić wniosek, który dostępny jest na stronie Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach. Radzimy się pospieszyć, bo macie czas do 31 grudnia! Czyli zostało kilka tygodni. Co jeszcze, nie jest to bezpłatny proces, gdyż należy zapłacić 100 zł dla mikroprzedsiębiorców. Zatrudniają mniej niż 10 pracowników, a obrót netto nie przekroczył 2 mln euro. 300 zł dla pozostałych przedsiębiorców. 

Jeżeli się spóźnicie, a niezgodnie z informacjami gospodarujecie odpadami grozi kara aresztu lub grzywny. To samo w przypadku braku wpisu do rejestru lub złożenia wniosku niezgodnie ze stanem faktycznym. Za transport odpadów bez wniosku złożonego do BDO kara w wysokości od 2 tys. zł do 10 tys. zł.  

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.