Naukowcy znaleźli mikroplastik w krakowskim powietrzu

Naukowcy znaleźli mikroplastik w krakowskim powietrzu. To pierwsze tego typu badania powietrza w Polsce. Próbkę pobrano na dachu Uniwersytetu Pedagogiczne w Krakowie. Wyniki badań są szokujące! Nikt nie spodziewał się tak dużego udziału plastiku w badanym opadzie pyłu. 

Czym jest mikroplastik

Mikroplastik to małe cząsteczki tworzyw sztucznych. Ich rozmiary są zwykle mniejsze niż 5 mm. Jest wykorzystywany do produkcji brokatu, past do zębów czy też kremów do opalania z filtrem. Określenie „mikroplastik” jest używane najczęściej w kontekście zagrożenia środowiska naturalnego.
Naukowcy znaleźli mikroplastik w opadzie pyłu, który pobrali na dachu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Cząsteczki mają różne wielkości – od 0,5 mm do nawet 9 mm, ich kształt przypomina włókna i bryłki. Ponadto znaleziony plastik ma przeróżne kolory: czerwony, niebieski, brązowy, czarny. W większości są jednak bezbarwne. Wstępnie podejrzewa się, że mogą być to elementy powszechnie używanych wyrobów. Mogą to być kawałki ubrań, toreb jednorazowych, opakowań itd.

CZYTAJ TAKŻE: OWOCE I WARZYWA SĄ ŹLE OZNACZANE W POLSKICH SKLEPACH – INSPEKCJA HANDLOWA

 

 

Skala zagrożenia

Mikroplastik jest największym zagrożeniem głównie dla organizmów żyjących w morzach i oceanach. Wodne zwierzęta, które go zjadają przekazują go dalej, ku górze łańcucha pokarmowego. W innych krajach znaleziono mikroplastik w wodzie z kranu, rybach, piwie oraz wodzie butelkowanej. Przypuszcza się, że cząsteczki tworzyw sztucznych mają bardzo negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną człowieka. Naukowcy nie wiedzą jednak jak bardzo mikroplastik może być szkodliwy. Ze względu na swoje bardzo małe rozmiary jest on niewątpliwie wchłaniany przez organizm człowieka. Niezbędne są kolejne badania na ten temat.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.