Owoce i warzywa są źle oznaczone w polskich sklepach – Inspekcja Handlowa

Te dane pokazują, że w polskich sklepach należy zrobić porządek. Według Inspekcji Handlowej w 1/3 placówek są źle oznaczone owoce i warzywa. O jakich błędach mowa? Głównie chodzi o nieprawidłowości w podaniu z jakiego kraju pochodzą produkty, gdyż te zagraniczne rzekomo pochodzą z Polski i na odwrót. Jednak to nie są jedyne zaniedbania. 

Złe oznaczenia w sklepach

Dzięki Inspekcji Handlowej, która przeanalizowała oznaczenia warzyw i owoców w sklepach, dowiedzieliśmy się o tamtejszych zaniedbaniach. Mianowicie, w co trzeciej sprawdzonej placówce doszło do nieprawidłowości w tym temacie. Informacja, z jakiego kraju pochodzi dany produkt jest niezwykle ważna, gdyż ma to zazwyczaj istotny wpływ czy klient się na daną rzecz zdecyduje. Wiele zgłoszeń klientów spowodowała rozpoczęcie działań. Dlatego sprawa jest dość poważna.

Kontrolą objęto 96 sklepów, głównie supermarketów, należących do różnych sieci handlowych. Co ciekawe, sprawdzono ponad 1100 partii produktów.

Statystyki Inspekcji Handlowej – owoce i warzywa

Ponad 10 % partii miało błędne oznaczenia – pochodziły z innych krajów niż było naprawdę. Mowa o 31 sklepach takich jak: Aldi, Auchan, Biedronka, Dino, Kaufland, Lidl, Lewiatan czy Netto i Tesco. Chodzi o najpopularniejsze i największe marki w dziale zakupów.

ZOBACZ TAKŻE: OBURZENI ROLNICY WESZLI DO BIEDRONKI – ŹLE OZNACZONE PRODUKTY

Dodatkowo, 31 produktów oznaczono jako pochodzące z Polski. Jak podają Wirtualne Media, czosnek pochodzący z Egiptu – w sklepie na zawieszce widniała jednak Polska. Wielu klientów wybiera produktu z naszego kraju, nie decydując się na te zagraniczne. Przy innych rzeczach natomiast pojawiło się kilka krajów jednocześnie. I to aż w 46 przypadkach. Niestety znalazły się też takie, przy których nie było żadnej informacji.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.