LOT wprowadza dobrowolną opłatę za emisję spalin

LOT

LOT poinformował, że wprowadza dodatkową, dobrowolną opłatę na rzecz działań proekologicznych. Linie lotnicze mają świadomość jak duże ilości CO2 są emitowane podczas rejsów. Zebrane pieniądze przeznaczą m.in. na projekt zwiększenia wychwytywania dwutlenku węgla przez polskie lasy.

Kalkulator CO2 na oficjalnie stronie linii lotniczych LOT

Przewoźnik LOT poinformował o nowej opcji, która znajdzie się na ich oficjalnej stronie internetowej. Każdy z pasażerów kupujący bilet może wpłacić dobrowolną kwotę na cele proekologicznie. Linie lotnicze chcą wesprzeć m.in. projekt zwiększenia wychwytywania dwutlenku węgla przez polskie lasy. Warto dodać, że 1 ha lasu pochłania około pięć ton CO2 rocznie. W ciągu 30 lat każdy hektar lasu objętego programem pochłonie 37 ton CO2. Co więcej, na stronie znajdzie się również tzw. kalkulator CO2. Każdy klient będzie mógł obliczyć ślad węglowy swojego rejsu, czyli sumę emisji gazów cieplarnianych w przeliczeniu na odległość jaką pokona na danej trasie. Dodatkowo dowie się w jaki sposób może go zniwelować i przeznaczyć wybraną kwotę.

ZOBACZ TAKŻE: PIERWSZY W HISTORII ELEKTRYCZNY FORD MUSTANG MACH-E

Kolejne działania Lot-u na rzecz środowiska

Lot od dawna wprowadza kolejne rozwiązania, aby polepszyć stan naszego środowiska. Na pokładach samolotów redukowane są ilości plastikowych elementów wyposażenia, np. słomek, folii czy papieru powlekanego plastikiem. Maciej Wilk – członek zarządu ds. operacyjnych LOT-u poinformował:

Konsekwentnie wprowadzamy rozwiązania przyjazne środowisku, które obniżają emisję CO2, nie tylko poprzez inwestycje w nowoczesną flotę. W ciągu ostatnich 2 lat, tylko dzięki zmianom wewnętrznych procedur, w tym wprowadzeniu kołowania na jednym silniku po lądowaniu czy optymalizacji tras lotów, zredukowaliśmy poziom emisji dwutlenku węgla o 7%.

Szacuje się, że usprawnienie przepustowości przestrzeni powietrznej i portów lotniczych w całej Europie mogłoby zredukować aż 16 mln ton CO2 rocznie.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.