Liczba bezrobotnych spada – nowy raport GUS. Czy to rekord?

Liczba bezrobotnych spada – to najnowsze dane podane przez Główny Urząd Statystyczny. Ostatni raz tak niski procent bezrobocia był w roku 1990 – wynosił wtedy 5,0 %. Czy wspomniana sytuacja ma szansę się utrzymać? Poniżej znajdziecie najważniejsze statystyki i zestawienia w związku z informacjami od GUS. 

Liczba bezrobotnych spada

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze statystyki odnośnie bezrobocia w Polsce. Co ciekawe, ostatni taki wynik miał miejsce 29 lat temu i wynosił 5,0%. W tym roku w sierpniu, liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 865,5 tysiąca, natomiast w lipcu było ich 868,4 tys. Porównując dalej, w sierpniu 2019 roku stopa bezrobocia była 0,6 punktu procentowego niższa niż rok temu. To prawie 92 tysiące osób mniej.

Liczba bezrobotnych w sierpniu spadła aż w dziewięciu województwach. Gdzie natomiast spadek był największy? Okazuje się, że w województwie śląskim (1,6%). Nieznaczny spadek zauważono w siedmiu województwach, czyli: mazowieckie, opolskie, wielkopolskie, pomorskie, świętokrzyskie, podlaskie i zachodniopomorskie (od 0,1% do 1,4%).

Jak podaje tvn24bis, w tym roku dynamika spadku była słabsza niż w poprzednim – wtedy liczba bezrobotnych była o 15,6% niższa niż pod koniec sierpnia 2017 roku. Jednak takiego wyniku nie było od 1990 roku

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.