Jesteś na kwarantannie? Przysługuje ci świadczenie z tytułu choroby i zasiłek opiekuńczy

Jesteś na kwarantannie

Jesteś na kwarantannie? Okazuje się, że w takiej sytuacji można postarać się o wiele zapomóg. Mowa tu nie tylko o świadczeniu z tytułu choroby, ale również rodzice mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać pieniądze? Sprawdź!

Jesteś na kwarantannie? Zobacz, o jakie świadczenia możesz się ubiegać

Pandemia koronawirusa sieje coraz większe spustoszenie. Wraz ze wzrostem zarażonych osób oraz zwiększoną śmiertelnością, władze wprowadziły kolejne obostrzenia. Nieodłącznym elementem pandemii jest kwarantanna, którą nakłada się na osoby mające styczność ze źródłem zakażenia, np. kontakt z osobą zakażoną. Kwarantannie podlegają także osoby powracające do kraju zza granicy, które przekroczyły granicę Unii Europejskiej. Trwa ona 10 dni, licząc od dnia następującego po dniu styczności ze źródłem zakażenia lub 10 dni po dniu przekroczeniu granicy. Warto dodać, że Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w niektórych przypadkach może skrócić kwarantannę lub całkowicie zwolnić z jej odbywania.

Okazuje się, że osoba odbywająca kwarantannę może ubiegać się o świadczenia. Mowa tu o wynagrodzeniu za czas choroby, zasiłku chorobowym lub opiekuńczym, który wypłacany jest przez płatnika składek, czyli np. pracodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.


ZOBACZ TAKŻE: NAGŁA KONFERENCJA PREMIERA I MINISTRA ZDROWIA – OD SOBOTY NOWE OBOSTRZENIA, CAŁA POLSKA W ŻÓŁTEJ STREFIE

Jeżeli trafimy na kwarantannę, decyzję inspektora sanitarnego należy przekazać do wypłacającego świadczenie, czyli pracodawcy, zleceniodawcy czy ZUS-u. W przypadku ZUS-u można to wykonać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Dodatkowo, jeśli lekarz uzna, że w trakcie kwarantanny ze względu na stan zdrowia pojawi się niezdolność do pracy i jest to udokumentowane, można starać się o świadczenie.

Co więcej, rodzice mogą ubiegać się o zasiłek opiekuńczy, kiedy inspektor sanitarny wyda decyzję o konieczności izolacji lub kwarantanny dziecka. Jest to traktowane podobnie jak choroba dziecka i oznacza brak możliwości wykonywania pracy przez jednego z rodziców. Dotyczy to również sytuacji, kiedy nieprzewidzianie zostanie zamknięty żłobek, przedszkole czy szkoła, do której uczęszcza dziecko. Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia. 

źródło: polsatnews.pl, gov.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.