Herbata na grypę – przepis na najlepszą jesienną herbatę

Wraz z nadejściem jesieni, zwiększa się liczba przeziębień i zachorowań na grypę. Objawia się to ogólnym zmęczeniem, katarem, kaszlem czy gorączką. Zanim pójdziesz do lekarza, spróbuj domowych sposobów. Niektóre z nich potrafią być naprawdę skuteczne. Sprawdź jaka jest najlepsza i najskuteczniejsza herbata na grypę.

 

Co pomaga na grypę?

Gdy zaczynasz czuć się niewyraźnie, jest to sygnał, że dopada cię przeziębienie albo grypa. Na początek poszukaj naturalnych metod, dzięki którym poczujesz szybką ulgę.

Różne są szkoły tego co pomaga na grypę, a co nie. Niemniej jednak są takie składniki, które z całym przekonaniem można uznać za skuteczne. Należą do nich:

  • malina – działa rozgrzewająco, napotnie i wzmacniająco, a napar z tych owoców działa przeciwgorączkowo
  • czosnek – działa antybakteryjnie, a uznawany za antybiotyk skutecznie zwalcza bakterie w górnych drogach oddechowych i jamy ustnej
  • goździki – działają głównie antybakteryjnie, ale przede wszystkim przeciwbólowo
  • mięta – obniża gorączkę przy przeziębieniu i działa przeciwkaszlowo
  • czarny bez – ma działanie wykrztuśne i przeciwgorączkowe, a kwiaty mogą działać napotnie
  • lipa – działa przeciwgorączkowo i napotnie, łagodzi katar.
Herbata na grypę

Na przeziębienie i grypę pomaga wygrzanie się i wręcz wypocenie. Tarczą antygrypową jest także herbata, która zawiera w swoim składzie flawonoidy. Od lat uważa się je za te, które wspomagają układ odpornościowy w walce z infekcjami. Z pomocą przychodzą wtedy ziołowe herbaty. Najlepiej jeśli będzie to herbata na bazie kwiatu lipy i kwiatu czarnego bzu. Wystarczy, że dodasz odrobinę mięty, cytrynę, goździki i sok malinowy, a uzyskasz naprawdę wartościowy napój.

Jaka herbata pomaga?

Oprócz powyższego przepisu na herbatę, możesz też spróbować leczyć się herbatą tymiankową. Opcjonalnie możesz dodać gałązkę świeżego tymianku. Dzieje się tak za sprawą właściwości antybakteryjnych i wykrztuśnych. Do gorącej herbaty tymiankowej dodaj około 2 cm świeżego imbiru. Imbir hamuje rozwój wielu szczepów bakterii, wirusów i grzybów. Dodatkowo rozgrzewa, poprawia nastrój, łagodzi ból głowy i mdłości. Na koniec do nieco przestygniętej herbaty dodaj łyżkę miodu i sok z połówki cytryny.

Podsumowując, od ciebie zależy jaki smak herbaty wybierzesz. Niemniej jednak pamiętaj o tych roślinach, które mają lecznicze właściwości. Na koniec miej świadomość, że oprócz herbaty na grypę, musisz się porządnie wygrzać w łóżku.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.