Fatalne powietrze w wielu regionach Polski – eksperci alarmują

Fatalne powietrze w wielu regionach Polski. Takie informacje pojawiają się w mediach, jednak również można to zobaczyć na tablicach informacyjnych w poszczególnych miastach. Co zrobić, aby ograniczyć wdychanie zanieczyszczeń i jakie działania podjąć, aby stan powietrza się poprawił?

Badania nad smogiem – wyniki mogą przerazić

Niedawno pisaliśmy o badaniach, które planuje przeprowadzić dr hab. Marcin Szwed z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagielońskiego. Dotyczyć będą one wpływu smogu na pracę mózgu dzieci, ponieważ one i osoby starsze są najbardziej narażone na działanie zanieczyszczeń. W wywiadzie poinformował o przebiegu badań:

Pierwszą częścią są badania psychologiczne, którymi będzie kierować prof. Małgorzata Lipowska z Gdańska. To będą bardzo dokładne badania psychologiczne, które sprawdzą, jak dziecko jest w stanie wytężać uwagę, jak szybko reaguje, czy jest podatne na odciąganie uwagi. To będzie się działo w miejscu zamieszkania dzieci

Za około 4 lata poznamy wyniki. Więcej możecie przeczytać w tym artykule. 

 

Fatalne powietrze w wielu regionach Polski – eksperci alarmują

Sytuacja dzisiaj jest krytyczna. Stan powietrze określany jest jako poniżej normy i ma się utrzymać przez kilka kolejnych dni. Które regiony Polski są najbardziej zanieczyszczone? Okazuje się, że Nowa Ruda, Wrocław i Racibórz. Stężenie pyłu to około lub ponad 300 procent przyjętej normy dobowej. Dodatkowo, na liście miejsc o największym stężeniu znalazły się: Częstochowa, Gliwice, Wodzisław Śląski czy Katowice.

ZOBACZ TAKŻE: MICROSOFT USUNIE CO2, KTÓRY WYEMITOWAŁ DO ATMOSFERY OD ROKU 1975

W sytuacji, kiedy chcemy iść na spacer, wracamy z włosami, które śmierdzą spalenizną a nasze płuca wołają o pomoc. I to nie jedyne takie sytuacje, kiedy odczuwamy smog. Sytuacja ma się utrzymywać przez co najmniej kilka kolejnych dni.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.