Dziś Blue Monday – najbardziej depresyjny dzień w roku

Blue Monday

Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku przypada zawsze w trzeci poniedziałek stycznia. Termin ten wymyślił brytyjski psycholog Cliff Arnall w 2004 roku. Co więcej opracował on wzór matematyczny określający tę datę.

Wzór matematyczny określający przygnębiający dzień

Blue Monday jest terminem wprowadzonym przez psychologa Cliffa Arnalla, który uznał trzeci poniedziałek stycznia jako najsmutniejszy dzień. Wziął pod uwagę czynniki meteorologiczne takie jak krótki dzień i niskie nasłonecznienie, psychologiczne związane z niedotrzymaniem postanowień noworocznych oraz ekonomiczne. Ponadto, opracował wzór matematyczny określający tę datę:

 

gdzie:

  • W – pogoda (ang. weather)
  • D – dług, debet (ang. debt)
  • d – miesięczne wynagrodzenie
  • T – czas od Bożego Narodzenia (ang. time)
  • Q – niedotrzymanie postanowień noworocznych
  • M – niski poziom motywacji (ang. motivational)
  • Na – poczucie konieczności podjęcia działań (ang. a need to take action)

Z naukowego puntu widzenia wzór ten nie ma sensu, ze względu na niezgodności jednostek oraz niemierzalności niektórych składowych.

Wiarygodność

Głos w sprawie Blue Monday zabrał Ben Goldacre z „The Guardian”, który zajmuje się demaskowaniem pseudonaukowych odkryć. Po konsultacji z wieloma wykładowcami uniwersyteckimi uznał, że taki dzień nie istnieje. Dodatkowo, Dean Burnett, neurobiolog pracujący na wydziale psychologii Cardiff University, opisał algorytm określający Blue Monday, jako „farsę” zawierającą „bezsensowne pomiary”.

ZOBACZ TAKŻE: JAK POKONAĆ DEPRESJĘ – JAKICH BŁĘDÓW NIE POPEŁNIAĆ?

Mimo braku wiarygodności, że Blue Monday rzeczywiście istnieje, warto skupić się na samym problemie depresji. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2020 roku depresja znajdowała się na drugim miejscu wśród najczęstszych chorób. Przypuszcza się, że do 2030 roku znajdzie się już na pierwszym. Na zaburzenia psychicznie cierpi około 350 mln ludzi. W Polsce jest to około 3-4% wszystkich występujących chorób psychicznych, a cierpi na nią prawdopodobnie około 1,5 mln osób. 

Objawami choroby jest zwykle obniżony nastrój, brak radości, poczucie winy, brak energii, niska samoocena, myśli samobójcze, zaburzenie aktywności, snu, apetytu, spadek masy ciała i niesprawność intelektualna.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy, zadzwoń na Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00

Telefon jest skierowany zarówno do osób dotkniętych depresją, jak i ich bliskich. Można dzwonić w środy i czwartki od 17.00 do 19.00. Przy telefonie dyżuruje lekarz specjalista – psychiatra, a udzielane porady są bezpłatne.

Na stronie forumprzeciwdepresji.pl można również znaleźć Mapę Pomocy Antydepresyjnej, czyli punkty wsparcia w twojej okolicy.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.