Jak pokonać depresję – jak ją rozpoznać, leczenie

Coraz więcej osób cierpi na depresję. Dotyka ona ludzi niemal w każdym wieku i bywa bardzo trudna do pokonania. Tempo życia, oczekiwania jakie narzuca nam świat sprawiają, że wielu sobie z tym nie radzi i wpada w depresję. Jak pokonać depresję?

 

Czym jest depresja?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że na całym świecie z problemem depresji zmaga się ponad 250 milionów ludzi. W psychiatrii depresja to określenie szczególnego rodzaju zaburzeń nastroju i emocji. Granica między zwykłym przygnębieniem a depresją jako stanem chorobowym jest nieostra, ale są objawy, które jednoznacznie wskazują na to schorzenie.

 

Depresja – jak ją rozpoznać?

W różnym wieku depresja ma różne objawy i różny przebieg. Niemniej jednak większość symptomów jest wspólnych. Są to:

 • smutek
 • przygnębienie
 • utrata zainteresowań i radości życia
 • brak energii
 • poczucie winy
 • zaburzenia koncentracji
 • obniżenie samooceny
 • pesymistyczne i ponure patrzenie na świat
 • widzenie przyszłości wyłącznie w negatywnym świetle
 • zaburzenia snu
 • zaburzenia apetytu i masy ciała
 • myśli i zachowania samobójcze.

Oprócz powyższych, na depresję wskazują także dodatkowe dolegliwości bólowe takie jak bóle żołądkowo-jelitowe, bóle głowy, pleców czy podbrzusza.

 

Jak pokonać depresję

Leczenie depresji bywa trudne. Czasami wystarcza sama psychoterapia, ale w większości wypadków potrzeba także farmakoterapii. W dramatycznych przypadkach konieczna jest hospitalizacja. Co ważne, choroba ta ma tendencje do nawrotów, jest chorobą ciężką, przewlekłą i nie ustępuje sama. Terapia farmakologiczna powinna być dobrana indywidualnie i trwać co najmniej 6 miesięcy. Na szczęście obecnie antydepresanty nie powodują skutków ubocznych i nie uzależniają. Ważne, aby leczenie wspierać psychoterapią.

 

Czego nie robić?

Często chcąc pomóc osobie cierpiącej na depresję w naszym otoczeniu, popełniamy błędy, mimo że nasze intencje są jak najbardziej dobre. Po pierwsze warto nieustannie proponować pomoc, ponieważ chory bardzo często albo o nią nie poprosi albo nie będzie chciał jej przyjąć. Po drugie warto namówić chorego na leczenie, a najlepiej pójść razem z nim do lekarza. Dobrze też nakłaniać chorego do aktywności i wykonywania prac domowych. Niemniej jednak nie można osoby chorej zmuszać do tego. Nie wolno także mówić choremu „przesadzasz”, „inni mają gorzej”, „weź się w garść”, „spójrz na siebie i swoje zachowanie”, „nie da się z tobą żyć”. Takie słowa tylko potęgują depresyjny nastrój. Zamiast tego lepiej powiedzieć „próbuję cię rozumieć”, „chcę ci pomóc”, „nie poddawaj się”, „wierzę w ciebie”.

Jak pomóc?

Nie uszczęśliwiaj chorego na siłę i nie prowadź do sztucznego rozweselania ani nie zmuszaj do spotkań towarzyskich. Nie wyręczaj osoby chorej w obowiązkach, które jest w stanie wykonać. A jeśli potrzebujesz pomocy, zwróć się o nią do osób wykwalifikowanych np. dzwoniąc pod Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji czynny w każdą środę i czwartek od 17:00 do 19:00 – 22 594 91 00.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.