Donald Tusk na czele Europejskiej Partii Ludowej

Donald Tusk

Donald Tusk 20 listopada zakończył swoją pięcioletnią kadencję na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. Były premier Polski stanie na czele Europejskiej Partii Ludowej i jak zapowiada – planuje walczyć z populistami.

„Jestem gotów do walki!”

20 listopada Donald Tusk zakończył swoją pięcioletnią kadencję na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. Na kongresie Europejskiej Partii Ludowej w Zagrzebiu były premier Polski poinformował: „Dość już mam bycia pierwszym eurokratą. Jestem gotów do walki!” Wystartował więc w wyborach na szefa EPL. Był jedynym kandydatem, więc objęcie stanowiska było pewne. W głosowaniu otrzymał 93% poparcia. Tusk poinformował:

Jestem jedynym kandydatem, nie muszę więc mówić i wygłaszać stanowiska na każdy temat. Powiem tylko o jednym, najważniejszym wyzwaniu dla naszej rodziny politycznej. Jeszcze do niedawna wielu z nas myślało, że potrzeba bezpieczeństwa i poczucia tożsamości straci na znaczeniu, a w konsekwencji zmienią się rola i zadania państwa i władz publicznych. Ale rzeczywistość okazała się odmienna. Dziś nawet bardziej niż w przeszłości kluczową rolę w polityce odgrywa strach.

Warto dodać, że Europejska Partia Ludowa jest partią polityczną, w której skład wchodzą głównie partie proeuropejskie, chadeckie, ludowe, konserwatywno-liberalne i demokratyczne krajów Unii Europejskiej. Ponadto, należy do niej PO oraz PSL. W maju EPL wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak podają sondaże opinii publicznej –prowadzą w 10 państwach Unii Europejskiej. Donald Tusk zastąpi byłego przewodniczącego EPL – Josepha Daula.


ZOBACZ TAKŻE: RANKING NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH PAŃSTW ŚWIATA NA 2020 ROK

 

 

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.