Ranking najniebezpieczniejszych państw świata na 2020 rok

Najniebezpieczniejsze państwa na świecie na 2020 rok

Travel Risk Map opublikował mapę najniebezpieczniejszych państw świata na 2020 rok. Pod uwagę brano takie czynniki jak poziom zagrożenia w kraju, w tym terroryzm, wojny polityczne, ryzyko klęsk żywiołowych, bezpieczeństwo medyczne, czyli ryzyko chorób zakaźnych, standard ratownictwa medycznego, jakość środków farmaceutycznych oraz bezpieczeństwo na drogach. 

Lista najniebezpieczniejszych krajów

Istnieje wiele rankingów najniebezpieczniejszych miejsc na świecie. Tym konkretnym zajęła się strona Travel Risk map. Jest to interaktywna mapa, w które można wybrać każde państwo. Po wybraniu znajdują się opisy podzielone na kategorie:

  •  ogólny poziom zagrożenia w kraju, w tym terroryzm, niepokoje społeczne, wojna na tle politycznym, ryzyko klęsk żywiołowych
  • bezpieczeństwo medyczne, czyli ryzyko chorób zakaźnych, infrastruktura ewakuacyjna, standard ratownictwa medycznego, jakość środków farmaceutycznych
  • bezpieczeństwo na drogach

 

Zagrożenie kraju jak i bezpieczeństwo medyczne oceniono według pięciostopniowej skali, natomiast bezpieczeństwo na drogach jako liczba ofiar w wypadkach przypadająca na 100 tys. mieszkańców. Klasyfikację rozpoczyna Libia, Somalia, Sudan Południowy i Republika Środkowoafrykańska. Kolejne miejsca rankingu należą do: Syrii, Mali, Iraku, Jemenu, Afganistanu, Wenezueli, Haiti, Korei Północnej, Erytrei, Burkina Faso, Nigru, Gwinei, Sierra Leone, Liberii, Gwinea Bissau i Burundi.

ZOBACZ TAKŻE: WŁADZE IRANU ODCIĘŁY INTERNET, ABY UKRYĆ SKALĘ PROTESTÓW

Jak wygląda sytuacja w Polsce?

Za jedne z najbezpieczniejszych państw uznano Islandię, Norwegię, Danię (łącznie z Grenlandią), Szwajcarię, Luksemburg, Słowenię i Andorę. Polska również znalazła się wśród nich. Dodatkowo, uzyskaliśmy najwyższą ocenę w kategorii bezpieczeństwa medycznego oraz bezpieczeństwa na drogach. Poziom ogólnego zagrożenia uznano w Polsce jako „niski”.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.