Biała lista podatników VAT – gdzie i jak sprawdzić kontrahenta?

Biała lista podatników VAT jest nowym rozwiązaniem, dzięki któremu możecie sprawdzić swojego kontrahenta. Zaczęła działać 1 września 2019 roku i od tego czasu możecie skutecznie ich weryfikować. Co zastępuje wspomniany system? Między innymi listę podatników VAT zarejestrowanych oraz niezarejestrowanych. 

Biała lista podatników VAT co to jest i gdzie ją znaleźć?

Jak wspomnieliśmy powyżej, biała lista to nowe rozwiązanie, które szybko i skutecznie pozwoli zweryfikować kontrahentów. Dzięki niej dowiesz się czy twój kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT oraz potwierdzisz numer rachunku bankowego, na jakie powinieneś przelać środki. Dodatkowo, jeżeli klientowi odmówiono rejestracji lub wykreślono z rejestru, można poznać podstawy prawne tej decyzji.

ZOBACZ TAKŻE: ELON MUSK OPUBLIKOWAŁ TWEETA Z KOSMOSU

Gdzie natomiast można znaleźć białą listę podatników? Wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Finansów lub CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Co ważne, nie musisz martwić się o to, aby dane twojej firmy znalazły się na liście, gdyż szef Krajowej Administracji Centralnej pobierze je z dostępnych publicznych rejestrów.

Dodatkowo, informacje możesz wyszukać według numeru NIP, REGON, rachunku bankowego lub nazwy firmy.

Jakie informacje tam znajdziesz?

W wykazie znajdziesz przede wszystkim nazwę firmy oraz dane przedsiębiorcy. Status podmiotu, czyli informacja czy kontrahenta zarejestrowano jako czynnego podatnika VAT czy zwolnionego. Jeżeli zostały nadane, można sprawdzić również: numer identyfikacyjny REGON czy numer w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dodatkowo, imię i nazwisko lub firmę wspólnika oraz jego numer identyfikacji podatkowej. Numery rachunków bankowych lub tych w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, otwartych w związku z prowadzoną działalnością.

Należy pamiętać, że w dniu, w którym planujecie dokonać zapłaty, warto dokładnie sprawdzić numer rachunku bankowego z faktury z tym, który jest na liście podatników VAT. W razie innych numerów, warto skontaktować się ze swoim kontrahentem.

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.