Bezdomni a koronawirus – rząd wymaga robienia testów, ale zapłacić muszą sami!

Bezdomni a koronawirus

Bezdomni a koronawirus. Sytuacja wygląda bardzo niepokojąco i trudno o dobre rozwiązanie. Początkowo bezdomni z racji braku ubezpieczenia nie mogli mieć wykonanych testów na Covid-19. Teraz każda osoba przychodząca do schroniska musi mieć wykonany test, jednak skąd ma mieć na to pieniądze? Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami, a kierownicy schronisk nie wiedzą co robić.

Bezdomni a koronawirus

Temperatury są coraz niższe, a sezon zimowy zbliża się nieubłaganie. To czas wzmożonej pracy schronisk, a chętnych na przenocowanie w ciepłym pomieszczeniu i zjedzenie posiłku jest zdecydowanie więcej. Problem związany z testami dla bezdomnych wciąż nie jest rozwiązany.

Bezdomni nie mają prawa do testów na COVID-19. Bo choć badania są też dla nieubezpieczonych, to żeby dostać skierowanie na test z POZ, trzeba być ubezpieczonym. Tymczasem jeden dodatni człowiek w schronisku liczącym kilkadziesiąt osób może doprowadzić do zakażenia na masową skalę – powiedziała posłanka Hanna Gill-Piątek

Od teraz każda osoba przychodząca do schroniska musi mieć wykonany test na koronawirusa. Warto zauważyć, że takie osoby w większości nie mają ubezpieczenia, przez co nie mogą otrzymać skierowania z POZ. Skąd mają mieć pieniądze na badanie?

ZOBACZ TAKŻE: MINISTER ZDROWIA ZAPOWIADA TRZECIĄ FALĘ PANDEMII! KIEDY NASTĄPI?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zaapelowało do wojewodów o udzielenie pomocy bezdomnym. Z ich zaleceń wynika, że każda osoba, która chce dostać się do schroniska musi okazać negatywny wynik testu na koronawirusa lub odbyć dziesięciodniową kwarantannę w izolatorium.

To jest bardzo trudna sytuacja, bo pismo nie precyzuje, kto ma pokrywać koszty testów, więc wychodzi na to, że bezdomni mają płacić sami. A wszyscy doskonale wiemy, że to jest raczej niewykonalne – zauważa Monika Zielińska, która zarządza Ośrodkiem Wsparcia dla Osób Bezdomnych w Lublinie.

To nie koniec problemów. Strażnicy miejscy często przywożą przemarzniętych bezdomnych do schronisk w nocy. Bez okazania testu nie będą mogli być przyjęci, a szybkie wykonanie testu jest niemalże niewykonalne. W sieci zaczęto więc organizować zbiórki na testy dla bezdomnych.

źródło: kobieta.wp.pl, gazetaprawna.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.