Ambasada Izraela w Warszawie zamknięta – oświadczenie

Ambasada Izraela w Warszawie zamknięta – placówka zawiesiła swoje działanie. W oświadczeniu, które opublikowano na Facebooku wynika, że ma to związek z działaniem Ministerstwa Finansów. Nie podano informacji jak długo to potrwa. Dodatkowo, każdą placówkę dyplomatyczną Izraela na świecie również zamknięto. 

Ambasada Izraela w Warszawie zamknięta – jest oświadczenie

Jak podaje Onet.pl, wszystkie placówki dyplomatyczne Izraela na świecie zamknięto. Ma to podobno związek z działaniami Ministerstwa Finansów. Dodatkowo, „The Times of Israel” poinformował, że zamknięto je o 1 w nocy czasu izraelskiego. W Polsce o północy działalność zawiesiła Ambasada w Warszawie.

ZOBACZ TAKŻE: TYM REJONOM W PRZYSZŁOŚCI GROZI ZALANIE WODĄ

Podobno naruszono punkty zawarte w umowie pomiędzy Dyrektorem Generalnym Ministerstwa Finansów a dyplomatami z 21 lipca 2019 roku. Instytucja chce natomiast zmienić sposób, w jaki zwracane są koszty oraz planują podatki od pewnych sum. Nowy system miałby działać wstecz, przez co dyplomaci mieliby wypłacić tysiące dolarów. Do momentu rozwiązania, te miejsca będą zamknięte. Państwo ma na świecie aż 69 ambasad oraz 23 konsulaty. 

Oświadczenie Ambasady Izraela w Warszawie

Podsumowując, na Facebooku znajdziecie oficjalne oświadczenie. Wejście tam mocno ograniczono, natomiast wszelkie usługi nie będą świadczone. Poniżej całość:

Oświadczenie Ambasady Izraela w Warszawie
30 października 2019

Zmuszeni zostaliśmy do zawieszenia funkcjonowania naszej placówki, podobnie jak zamknięte zostały dziś izraelskie placówki dyplomatyczne na całym świecie. Wynika to z decyzji Ministerstwa Finansów Izraela, która naruszyła porozumienie podpisane pomiędzy dyplomatami, a Dyrektorem Generalnym Ministerstwa Finansów 21 lipca 2019. Decyzja ta wprowadziła jednostronną zmianę w istniejące od kilkudziesięciu lat procedury. W związku z tym Ambasada pozostanie zamknięta, usługi konsularne nie będą świadczone, a wejście na teren placówki zostanie ograniczone.

Dyplomaci izraelscy zawsze działają na rzecz dobra swojego kraju. Niestety wspomniana decyzja Ministerstwa Finansów nie pozostawia nam wyboru, ponieważ narusza podstawowe interesy Państwa Izrael. Mamy nadzieję na rychłe rozwiązanie tego kryzysu.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.