500+ dla Ukraińców? Marlena Maląg ujawniła plany rządu dotyczące wsparcia finansowego uchodźców

500+ dla Ukraińców

Inwazja Rosji na Ukrainę wisi w powietrzu. Zbliżająca się wojna niewątpliwie wpłynie na napływ Ukraińców do Polski. Niektóre media mówią o nawet milionie uchodźców, którzy przyjadą do naszego kraju ze wschodu. Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg wyjawiła plany rządu związane z tzw. „drugą linią frontu”. Okazuje się, że nasi wschodni sąsiedzi otrzymają wsparcie finansowe od Polski, włączając w to program 500+.

Napływ Ukraińców do Polski

O konflikcie Rosji i Ukrainy mówi się nie od dziś. W związku ze zbliżającą się wojną, nieunikniony będzie napływ Ukraińców do Polski. Niektóre źródła szacują, że do naszego kraju może przyjechać nawet milion sąsiadów ze wschodu. Ich przyjazd będzie miał ogromny wpływ nie tylko na rynek nieruchomości, ale również na budżet kraju.

ZOBACZ TAKŻE: PREMIER MORAWIECKI WPROWADZA STOPIEŃ ALARMOWY ALFA-CRP NA TERENIE CAŁEJ POLSKI

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg zapowiedziała tzw. „drugą linię frontu”. Ponadto ministerstwo poinformowało, iż przewiduje wsparcie finansowe dla osób, które „znajdą się w Polsce, kiedy już będą mieli status uchodźcy nadany przez Urząd ds. Cudzoziemców”.

„Realizowane to wsparcie jest poprzez powiatowe centra pomocy rodzinie. Resort w nadchodzącym czasie planuje spotkania z powiatowymi centrami, by przypomnieć tworzenie indywidualnych programów integracji, które dla takich osób są przygotowywane” – poinformowała Marlena Maląg.

Z wypowiedzi minister dowiadujemy się, że Ukraińcy o statusie uchodźcy otrzymają  takie samo wsparcie finansowe jak Polacy. Co za tym idzie, przysługiwać im będzie nie tylko program 500+, ale również rodzinny kapitał opiekuńczy. Dodatkowo Ukraińcy będą mieli zapewnioną opiekę psychologiczną, zabezpieczenie finansowe oraz naukę języka polskiego.

„Jeżeli już są, to są objęci takim samym wsparciem jak Polacy. Otrzymują takie same wsparcie finansowe, w postaci świadczeń, które dla rodzin jest dedykowane” – zaznaczyła Marlena Maląg.

Co myślicie o takim rozwiązaniu? Popieracie pomysł Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej?

 

źródło: planeta.pl, gazetaprawna.pl, zdjęcie – pixabay.com

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.