Premier Morawiecki wprowadza stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całej Polski

premier morawiecki wprowadza

Premier Morawiecki wprowadza stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całej Polski! To nagła decyzja po tym, co wydarzyło się na Ukrainie. Mianowicie, przestały działać tam strony banków i resortu obrony. Podejrzewa się, że było to skutkiem ataku cybernetycznego na Ukrainę. Stopień alarmowy ALFA-CRP wprowadzony w Polsce jest od 15 lutego (23:59) do końca trwającego miesiąca i obowiązuje na terenie całego kraju. Co to oznacza?

Premier Morawiecki wprowadza stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całej Polski

Kolejne niepokojące doniesienia z Ukrainy nie obeszły się bez echa w naszym kraju. Mało tego – polski rząd zdecydował się podjąć konkretne kroki. Jak donoszą krajowe media, premier Mateusz Morawiecki wprowadził stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całej Polski. Co ciekawe, stało się tak już po raz kolejny w dość krótkim odstępie czasu.

Przypomnijmy – alarmy CRP tyczą się zagrożenia w cyberprzestrzeni, o czym przypomina choćby portal RMF24.pl. Wprowadzony w Polsce stopień alarmowy ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni. Wszystkie z nich określa ustawa o działaniach antyterrorystycznych. Zarządzony przez premiera Morawieckiego ALFA-CRP oznacza, że służby zajmujące się bezpieczeństwem oraz administracja publiczna, powinny zachować szczególną ostrożność i czujność.

Wszystko oczywiście wiąże się z cyberatakami, do jakich doszło we wtorek na Ukrainie. To właśnie po nich miały przestać działać strony internetowe ukraińskiego resortu obrony, sił zbrojnych, oraz przynajmniej jednego, dużego ukraińskiego banku.

ZOBACZ TAKŻE: OBOWIĄZKOWA SŁUŻBA WOJSKOWA ZNÓW W POLSCE?! JEST WAŻNY GŁOS Z SEJMU! WYPOWIEDZIAŁY SIĘ TAKŻE OSOBY ZWIĄZANE Z WOJSKIEM

To już druga tego typu sytuacja – poprzedni alarm wprowadzono w Polsce między 18 a 23 stycznia

Warto podkreślić, że sytuacja się powtarza. Mianowicie, w styczniu w naszym kraju także ogłoszono stopień alarmowy ALFA-CRP. Wtedy obowiązywał on jednak krócej – od 18 do 23 stycznia. Na jego wprowadzenie zdecydowano się wtedy ze względu na „potencjalne ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych„.

Wtedy również przeprowadzono atak hakerski na strony rządowe Ukrainy.

źródło: RMF24.pl

zdjęcie: zrzut ekranu YouTube

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.