41. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża

szokujące informacje o janie pawle II

41. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Dokładnie 16 października 1978r. z balkonu Bazyliki Św. Piotra usłyszano słowa „Habemus papam!”. Kardynał był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch. Przyjął imię Jan Paweł II.

Karol Józef Wojtyła

Urodził się 18 maja 1920r. w Wadowicach, zmarł 2 kwietnia 2005r. w Watykanie. Polski duchowny rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski,varcybiskup metropolita krakowski, wybitny poeta i pedagog. Ponadto Karol Wojtyła był Zastępcą Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Podczas wyboru na papieża miał 58 lat. Co więcej, po raz pierwszy od 455 lat wspólnocie katolickiej przewodził papież, który nie był Włochem. Dodatkowo Karol Wojtyła był pierwszym od 1903 r. Ojcem Świętym, który nigdy nie był urzędnikiem Kurii Rzymskiej. Wybór Polaka wzbudził wielkie poruszenie na całym świecie. Osoby znające kardynała udzielały mnóstwo wywiadów dotyczących Jana Pawła II. W jednym z nich sekretarz Episkopatu Polski bp Bronisław Dąbrowski powiedział:

Żyje bardzo ubogo. Gdybyście widzieli, jak mieszka w Krakowie, gdzie jest wielki pałac, a on zajmuje mały pokoiczek, nic więcej… To człowiek pracy. Śpi mało, pracuje wiele (…) Mogę powiedzieć, że jest ludzki, że to człowiek święty, bardzo dobry, otwarty dla wszystkich.

ZOBACZ TAKŻE: „WATYKAŃSKI NETFLIX” – KATOLICKA PLATFORMA FILMOWA

Habemus papam!

Dokładnie 16 października 1978r. Karol Wojtyła został wybrany na Ojca Świętego, tuż po śmierci Jana Pawła I, który swój pontyfikat sprawował tylko przez 33 dni. Dziś jest 41. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Swój przydomek wybrał, aby uczcić swojego poprzednika. Kardynała wybrano dopiero trzeciego dnia konklawe. Warto wspomnieć, że jego jednymi z pierwszych słów było: „Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy”. Za główny cel swojego pontyfikatu Karol Wojtyła postawił sobie przede wszystkim transformację Kościoła katolickiego, chciał  „postawić swój Kościół w sercu nowego sojuszu religijnego, który zgromadziłby żydów, muzułmanów i chrześcijan w wielkiej religijnej armadzie” – powiedział sam papież. Ponadto odwiedził 120 krajów Beatyfikował 1340 osób i kanonizował 483, jest to o wiele więcej niż jego poprzednicy w przeciągu ostatnich pięciu wieków. 1 maja 2011 roku, w Święto Miłosierdzia Bożego, papież Benedykt XVI dokonał beatyfikacji Karola Wojtyły.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.