100 mln euro kary dla niemieckich producentów samochodowych

100 mln euro kary dla niemieckich producentów samochodów. Jak informuje portal Euronews, powodem tego są nielegalne działania związane z zakupem stali. Dotyczy to trzech największych marek, czyli BMW, Volkswagen oraz Daimler. Grzywnę natomiast nałożyła rządowa agencja do spraw ochrony konkurencji (Bundeskartellamt). Wszystkie marki zobowiązały się do zapłaty. 

100 mln euro kary dla niemieckich producentów samochodowych

Jak informuje portal Euronews, trzy niemieckie marki będą musiały zapłacić niemałe pieniądze w związku z nałożoną na nie karą. Chodzi o BMW, Volkswagen i Daimler. Za co natomiast ich ukarano? Chodzi o nielegalne działania związane z zakupem stali.

O jakiej kwocie mowa? Łącznie muszą zapłacić 100 milionów euro. Podobno BMW zobowiązało się do zapłaty 28 milionów euro, natomiast Daimler 23,5 mln euro. Marka VW odmówiła komentarza w związku z wysokością kary, jednak wszystkie marki zobowiązały się wnieść opłaty.

Agencja do spraw ochrony konkurencji poinformowała, iż w latach 2004 – 2013 przedstawiciele wyżej wymienionych trzech koncernów spotykali się z producentami stali i innymi firmami w łańcuchu dostaw w celu omówienia jednolitych dopłat przy zakupie stali.

Szef Bundeskartellamt stwierdził, iż takie praktyki miały na celu doprowadzenia do sytuacji, w której eliminowano czynnik konkurencji cenowej.

ZOBACZ TAKŻE: NAJPOPULARNIEJSZE KIERUNKI STUDIÓW W POLSCE – KTO NA PODIUM?

W oświadczeniu pojawiła się również informacja o tym, iż nielegalne ceny obowiązywały co najmniej do 2016 roku.

Eliminowanie czynnika konkurencji cenowej to poważne wykroczenie, praktykowane przez długi okres czasu. Dlatego wysokość nałożonej kary nie powinna nikogo dziwić.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.