Czy hibernacja zwiększa szanse na uratowanie życia?

hibernacja

Czy hibernacja zwiększa szanse na uratowanie życie? Naukowcy od dawna zadają sobie to pytanie, jednak teraz przyszedł czas na testy. Lekarze University of Maryland School of Medicine wprowadzili pierwszych, ciężko rannych pacjentów w stan hibernacji.

Hibernacja daje lekarzom dodatkowy czas podczas operacji

Lekarze od dawna zastanawiają się czy hibernacja może wydłużyć czas walki o życie pacjenta. Pewne jest jednak, że organizm o obniżonej temperaturze może przetrwać dłużej bez tlenu. Amerykańska Federalna Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wyraziła zgodę na tego typu badania. Eksperyment może być przeprowadzony bez zgody pacjenta, jeżeli jego życie jest zagrożone, a pozostałe metody badania nie przyniosły oczekiwanych efektów.

Hibernacji mogą zostać poddani pacjenci z rozległymi ranami, głównie postrzałowymi, kłutymi, w przypadku utracenia więcej niż połowy krwi lub w stanie zatrzymania krążenia, a szanse na uratowanie wynoszą mniej niż 5%. Według „New Scientist”, metoda ta polega na ochłodzeniu organizmu człowieka do temperatury 10-15 stopni Celsjusza. Jest to możliwe przez podanie dożylnie zimnego roztworu soli fizjologicznej. Lekarze wówczas mają około 2 godzin więcej na przeprowadzenie operacji oraz podanie odpowiedniej ilości krwi. Z badań wykonanych na świniach wynika, że nawet po 3 godzinach od utraty krążenia jest szansa na uratowanie życia. Uznano, że zabieg jest na tyle bezpieczny, aby przeprowadzić go na ludziach.

ZOBACZ TAKŻE: POSTAWIONO MODEL PŁUC W CENTRUM MIASTA – PO 5 DNIACH BYŁY CZARNE

Planują przeprowadzić 10 testów na ludziach

Lekarz Tisherman relacjonuje, że w planach jest wykorzystanie hibernacji na 10 osobach, które kwalifikują się do tego zabiegu, a następnie porównanie efektów do kolejnych 10 przypadków, w których metoda ta nie została przeprowadzona. Zespół w Baltimore oznajmił, że testy przeprowadzono na co najmniej jednej osobie, jednak nie znane są efekty zabiegu oraz ilość osób, które przeżyły lub zmarły. Gwarantują jednak ujawnienie wyników do końca przyszłego roku. Tisherman mówi:

Nasza procedura zmierza do tego, by w sytuacjach nagłych zyskać na czasie i móc uratować większą liczbę rannych pacjentów.

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.