Ludzie odzyskują pieniądze z zaciąganych kredytów. Jak to się dzieje?

ludzie odzyskują pieniądze

Ludzie odzyskują pieniądze z zaciąganych kredytów. Wielu uważa, że jest to niemożliwe – z pomocną ręką przychodzą jednak specjaliści. Poniżej możecie zobaczyć kilka rad i wskazówek!

Sposoby na obniżenie kosztów kredytu – jak osiągać największe korzyści?

Jak dobrze wiadomo, zaciągnięcie kredytu wiąże się także z dodatkowymi opłatami, poza samą ratą. W ich skład wchodzą takie elementy, jak choćby odsetki czy różnego typu prowizje. Każdego roku publikowane są przeróżne badania i wyliczenia. Z najnowszych raportów wynika, że ponad 40% Polaków już posiada kredyty. Liczba ta sukcesywnie zbliża się do stanu, w którym co drugi obywatel naszego kraju będzie w posiadaniu kredytu. Nie dziwi zatem, że ludziom coraz bardziej zależy na tym, aby zapożyczenia były na jak najbardziej korzystnych warunkach. Wiele osób szuka sposobów na obniżenie kosztów posiadanego kredytu, a część z nich nie wie, że jest to w ogóle możliwe. Jak się jednak okazuje – na kredycie można rzeczywiście zaoszczędzić.

W wielu przypadkach, przeciętne osoby nie będą w stanie same sprawić, aby koszty kredytu zostały skutecznie obniżone. Trzeba tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż wybranie konkretnego banku, który zaproponuje najbardziej korzystne dla nas warunki, jest niezwykle czasochłonne. Szukanie porady w konkretnych bankach także nie będzie wymierną metodą – a to dlatego, że żaden pracownik danego banku, nie odeśle nas do konkurencji. Wszyscy będą polecać swoją placówkę, co jest oczywiste. Trudno zatem o rzetelne rozeznanie na rynku, a także wybór opcji, która rzeczywiście okaże się być najlepszą spośród pozostałych. Pomocną dłoń wyciągają jednakże specjaliści w danej dziedzinie, którzy – pozostając bezstronnymi – doradzają potencjalnemu kredytobiorcy w obraniu właściwej drogi, gdy ten planuje się zapożyczyć.

Zmiana banku na tańszy

Zmiana banku na tańszy? Tak, okazuje się, że jest to możliwe. To właśnie jedna z tych kwestii, o której wiele osób zwyczajnie nie ma pojęcia. Nie jesteśmy bowiem zmuszeni do spłacania kredytu do końca w tej samej jednostce, w której dane pieniądze zaciągnęliśmy. Tak działa rynek, a za przykład podobnych działań podaje się sieci telefonii komórkowych. Tam bardzo często, nawet w trakcie poprzedniej umowy, ludzie decydują się na zmianę operatora. Wszystko przez to, że znaleźli podobną opcję na lepszych warunkach. To samo tyczy się banków i kredytów.

Firmy trudniące się w doradztwie klientom w sprawach kredytów działają bardzo sprawnie, rzetelnie i służą pomocą we wszelkich formalnościach. Te z kolei niezwykle często są zbyt przytłaczające dla ludzi, którzy na co dzień nie mają z nimi styczności. Co innego w przypadku specjalistów, dla których jest to chleb powszedni.


Trzeba pamiętać, że nowe banki, chcąc pozyskać nowych klientów, bardzo często już na start proponują im lepsze warunki kredytowe, niżeli dla osób już z daną placówką związanych. Często mówi się także o łączeniu kredytów. Ta opcja, poza wygodą, nierzadko pozwala zaoszczędzić pieniądze. Płacenie w wielu różnych instytucjach potrafi być uciążliwe. Czy nie lepiej móc załatwić wszystko za jednym zamachem?

Negocjacje i dobre rozeznanie rynku = namacalne korzyści

Podstawą do dobrego wyboru, jest rzecz jasna świetne rozeznanie rynkowe. To ono pozwala na sprawne lawirowanie między ofertami. Warto pamiętać, że zważywszy na czasy w jakich żyjemy – to bank walczy o to, aby zachęcić potencjalnych klientów do wyboru konkretnej placówki, a nie na odwrót. Posiadając odpowiednią, specjalistyczną wiedzę, którą może wspomóc nas ekspert w dziedzinie bankowości, jesteśmy w stanie negocjować wysokość prowizji a także dodatkowych, proponowanych przez instytucje ubezpieczeń. Czasami w grę wchodzą tutaj naprawdę znaczące sumy pieniężne.

Zmiana banku na tańszy – na czym tak właściwie to polega?

Wielu zastanawia się, w jaki sposób odbywa się zmiana banku na tańszy – w przypadku, gdy oczywiście uda się takowy znaleźć. Jak podają specjaliści w dziedzinie bankowości, wiele zależy od banku, w którym aktualnie spłacamy raty. Jeśli robimy to od 3-5 lat, może dojść do bezpłatnej zmiany placówki. Wtedy nowa placówka przelewa kwotę która pozostała do uregulowania, a my możemy cieszyć się z tego, że będziemy płacić na nowych, bardziej korzystnych warunkach niżeli poprzednio.

Inne czynniki decydujące o tym, czy kredyt jest korzystny

Bardzo często poruszanym w powyższej kwestii tematem, jest wszystkim bardzo dobrze znany wkład własny. Warto wiedzieć, że im jest on większy, tym korzystniejsza będzie oferta banku. Szczegółowe wyliczenia pokazują, że tym sposobem na odsetkach można zaoszczędzić w niektórych przypadkach nawet sumy sięgające 30 tysięcy złotych.

Warto pod uwagę wziąć także warianty spłaty – mają one plusy i minusy, jednak ich dobór jest kwestią wysoce indywidualną. Najczęściej proponowane są dwa warianty: raty równe, a także raty malejące. Specjaliści są zgodni co do tego, że w tym drugim przypadku (jeśli spłacamy choćby mieszkanie), mimo początkowego większego obciążenia, po paru latach powinny pojawić się finansowe korzyści sięgające nawet od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Na koniec warto pomyśleć o rezygnacji z ubezpieczenia oraz ewentualnej szybciej spłacie. Niewiele osób ma świadomość, że ubezpieczenia w przypadku kredytów konsumpcyjnych nie są obowiązkowe w świetle prawa. Można z nich zrezygnować w dowolnym momencie. Trzeba jednak robić to z rozwagą, gdyż może się okazać, że przez to wzrośnie marża. W takich wypadkach pożądana wydaje się być pomoc specjalisty. Nie inaczej jest z szybszą spłatą, na którą jednak banki nie zawsze chętnie przystają. Korzyści są jasne – skrócenie okresu spłaty, tudzież niższa rata. Zalety generuje to zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych.

Nie bój się działać – walcz o własne korzyści

Często mówi się o tym, że w takich wypadkach niewiele można stracić, natomiast bardzo dużo zyskać. Warto znać swoje prawa, wiedzieć na czym można szukać oszczędności i efektywnie wprowadzać je w życie. Osoby nie czujące się jednak swobodnie wobec bankowej materii, bez wahania powinny zgłaszać się do ekspertów w danej dziedzinie.

źródło zdjęcia: bskrotoszyn.pl

ZOBACZ TAKŻE: TEN BANK OFERUJE 800 ZŁOTYCH ZA ZREZYGNOWANIE Z JEGO USŁUG!

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.