Zbliża się fala upałów – jak o siebie zadbać?

Zbliża się fala upałów

Zbliża się fala upałów! Już za kilka dni w większości miejsc w Polsce odnotujemy temperatury ponad 30 stopni Celsjusza. To duże zagrożenie przede wszystkim dla osób starszych, przewlekle chorych, małych dzieci i niemowląt. W tym wyjątkowo trudnym czasie warto szczególnie o siebie zadbać. Jak uchronić się przed doskwierającym gorącem?

Zbliża się fala upałów – termometry mogą przekroczyć nawet 33 stopnie Celsjusza!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami dla aż 12 województw. Temperatura w wielu miejscach kraju będzie oscylować w granicy 30 stopni, a gdzieniegdzie może przekroczyć nawet 33 stopnie. Ostrzeżenie IMGW obowiązuje w Wielkopolsce, na Mazowszu, w Łódzkiem, Lubelskiem, na Dolnym Śląsku, w Opolskiem i Lubuskiem. Ponadto, w nocy w tych miejscach temperatura nie spadnie niżej niż 20 stopni. Doskwierające upały potrwają nawet kilka dni.

ZOBACZ TAKŻE: KOMAR TYGRYSI JUŻ W EUROPIE! CZY AGRESYWNY GATUNEK ZAGRAŻA POLSCE?

Jak dbać o siebie w upalne dni?

Najważniejszym elementem w gorące dni jest nawadnianie się. Zaleca się pić nawet jednej szklanki co godzinę! Warto również zrezygnować z napojów, które odwadniają, np. kawa czy alkohol. W miarę możliwości należy maksymalnie ograniczyć czas spędzony na słońcu. Jeśli jest to konieczne, nie wolno zapomnieć o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych i kremie z filtrem. Warto także nie wychładzać gwałtownie swojego organizmu i pamiętać o cyrkulacji powietrza. Należy unikać zbyt dużych różnic temperatur, a pomieszczenia najlepiej wietrzyć rano lub wieczorem.

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.