Warzywa i owoce z najmniejszą ilością pestycydów: [czysta 15]

Co roku, Environmental Working Group przygotowuje dwie listy: czystą 15 oraz brudną 12. Pierwsza z nich to warzywa i owoce z najmniejszą liczbą pestycydów, które niestety coraz częściej są wykorzystywane. Druga natomiast dotyczy tych najbardziej zanieczyszczonych. Poznaj owoce i warzywa, które są najczystsze oraz te, których należy unikać. 

Czyste warzywa: lista

Niestety problem nadmiernego wykorzystywania pestycydów nadal martwi, gdyż mają one szkodliwy wpływ na organizm człowieka. Będąc na targu, nie mamy pewności jakie ilości tych substancji znajdują się na owocach i warzywach, dlatego przedstawiamy wam listę czystej 15. Chodzi głównie o warzywa i owoce najbardziej odporne na pestycydy.

Czysta 15:
1. Awokado
2. Słodka kukurydza
3. Ananas
4. Zielony groszek
5. Cebula
6. Papaja
7. Bakłażan
8. Szparagi
9. Kiwi
10. Biała kapusta
11. Kalafior
12. Melon kantalupa
13. Brokuł
14. Grzyby
15. Melon miodowy

Warto mieć w swoim domu chociaż część z nich, gdyż są to warzywa i owoce najbardziej odporne na działanie pestycydów. Dodatkowo, przy ich uprawie nie wykorzystuje się dużej ilości tych substancji, co zmniejsza ryzyko między innymi chorób czy zatruć. Jednak trzeba pamiętać, że ta lista nie jest wyznacznikiem. W związku z tym warto sprawdzić czy na etykiecie nie ma przypadkiem zielonego listka. To da wam poniekąd gwarancje jakości. Z drugiej strony, takie owoce jak papaja mogą być przetworzone, dlatego kolejny raz namawiamy, aby sprawdzać co jest napisane na etykiecie.

Brudna 12

Warto również sprawdzić, jakie warzywa i owoce mają wyżej wspomnianych pestycydów najwięcej. Eksperci ostrzegają przed nimi, jednak nie ma potrzeby zrezygnować z nich całkowicie. Zawsze jest jakieś rozwiązanie i można sprawdzić jak skutecznie je umyć.

Brudna 12:
1. Truskawki
2. Szpinak
3. Jarmuż
4. Nektarynki
5. Jabłka
6. Winogrona
7. Brzoskwinie
8. Wiśnie
9. Gruszki
10. Pomidory
11. Seler
12. Ziemniaki

Powyższe warzywa i owoce mogą pochodzić również z upraw organicznych, więc warto to sprawdzić.

Podsumowując, pamiętajcie o zróżnicowanej diecie, gdyż dostarczy ona potrzebnych składników.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.