Stopa cukrzycowa. Zioła na stopę cukrzycową. Jak leczyć?

Jednym z wielu powikłań po cukrzycy typu I i II jest właśnie stopa cukrzycowa. To owrzodzenie jest najczęściej zlokalizowane na podeszwie lub części grzbietowej stopy. Co robić, gdy i nas dotknie ten problem? Czy jedynym wyjściem jest farmakologia? Poznajcie domowe sposoby na wyleczenie tego problemu.

Jak wyglądają rany cukrzycowe?

Wiadomo, że lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie, niż leczenie. Jednak czasem nie w sposób się uchronić przed ranami cukrzycowymi. Są one bardzo bolesne i ciężkie do wyleczenia. Dodatkowo, cukrzyca utrudnia ich leczenie. Dlatego często istnieje ryzyko powikłań oraz ciężkich infekcji.

Rany cukrzycowe na stopie

 

Jak leczyć stopę cukrzycową?

Takie leczenie powinno być kompleksowe. Ważne, aby obejmowało wiele aspektów. To wymaga konsultacji z różnymi specjalistami: diabetologiem, chirurgiem, ortopedą, a także chirurgiem naczyniowym. Stopa cukrzycowa to problem, do którego trzeba podejść wyjątkowo poważnie. Podczas leczenia należy zwrócić przede wszystkim uwagę na: zmniejszenie glukozy we krwi, chirurgiczne wyleczenie owrzodzenia, a także farmakologiczne leczenie ran. Jeśli ubytki, które spowodowały trudno gojące się rany są ogromne, to należy wziąć pod uwagę również przeszczepienie skóry w tych miejscach.

Zioła na stopę cukrzycową

Nie tylko za pomocą lekarstw i operacji jesteśmy w stanie zmniejszyć powikłania po chorobie, jaką jest stopa cukrzycowa. Domowymi sposobami również możemy poprawić ten stan. Na ciężkie rany powinniśmy stosować zioła: liść jeżyny fałdowanej, kłącze pięciornika, a także liść szałwii lub korę dębu. Znajdujące się w nich garbniki niehydrolizujące powodują złagodzenie stanów zapalnych.

Metody leczenia stopy cukrzycowej

Oprócz domowych sposobów radzenia sobie z problemem, jakim jest stopa cukrzycowa, warto również skorzystać z dóbr medycyny. Istnieją metody, które przyniosą długofalowy rezultat. Jedną z nich jest tlenoterapia hiperbaryczna. Podczas niej, do całego ciała jest wtłaczany tlen. Wszystko odbywa się pod nadciśnieniem. Terapia prądem również jest bardzo skuteczna. Przede wszystkim uśmierza ból. Taki sam skutek uzyskamy dzięki laseroterapii. Dodatkowo, poprawi ukrwienie na leczonym obszarze. Terapia ultradźwiękami jest już medycyną alternatywną i w toku dodatkowych badań.

źródła zdjęć: MEDtube, aptekagemini

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.