Sarco – kapsuła do odbierania sobie życia. Upiorny wynalazek

Sarco – czyli kapsuła do odbierania sobie życia. Już sam pomysł projektu przyprawia o gęsią skórkę. Okazuje się jednak, że wszedł on w życie i został zaprezentowany. O co tak właściwie chodzi w Sarco? Czy to jest w ogóle legalne? Dowiedz się więcej o kontrowersyjnym wynalazku, który w niektórych krajach może okazać się melodią przyszłości…

Sarco – co to jest?

Sarco, tak jak wspinamy już na samym początku, to nic innego jak – uwaga – kapsuła do odbierania sobie życia. Tak, właśnie w tym urządzeniu można zakończyć ziemski żywot. Ma to być jeden ze sposób na humanitarne samobójstwa. Jest to niezwykle przeraźliwa i kontrowersyjna wizja, jednak w niektórych środowiskach – niezwykle pożądana. Sarco ma być głównym narzędziem w celu stosowania eutanazji.

Premiera Sarco odbyła się już jakiś czas temu w Wenecji. Za jej stworzenie odpowiedzialny Australijczyk doktor Philip Nitschke. Jest to dość kontrowersyjna postać, znana z tego, że działa na rzecz zalegalizowania eutanazji. Jego projekt ma być kartą przetargową w tejże kwestii.

Jak działa Sarco?

Działanie mrocznej maszyny jest niezwykle proste. Osoba która zdecyduje się na jej zastosowanie, po prostu musi wejść do środka, zamknąć wieko i nacisnąć guzik. To właśnie on uruchamia całą procedurę, która w humanitarny sposób ma odebrać człowiekowi życie.

Po rozpoczęciu procesu, wnętrze kapsuły wypełni się ciekłym azotem, a człowiek w środku straci przytomność. Wszystkiemu towarzyszy rzecz jasna niska temperatura a także niewystarczający do przeżycia poziom tlenu. Jak przekonuje twórca, osoba będąca w środku kapsuły, w ciągu kilku minut umrze. Ma to się odbywać szybko, w sposób – jak cały czas się to podkreśla – humanitarny. 

Nie każdy będzie mógł z niej skorzystać

W kapsule wprowadzono szereg zabezpieczeń – skorzystać z niej mogą jedynie osoby zdecydowane, zdeterminowane do podjęcia ostatecznego kroku. Aby skorzystać z maszyny, należy wypełnić specjalny formularz internetowy. Jego zadaniem jest sprawdzić, czy człowiek podejmuje racjonalną decyzję. Dopiero po akceptacji, otrzymuje się specjalny kod, który uruchomi cały proces związany z działaniem Sarco. W maszynie jest też guzik alarmowy, który na samym początku może przerwać cały proces.

Sarco – kontrowersje

Jak nietrudno się domyślić, kapsuła śmierci budzi ogromne kontrowersje. Wielu osobom nie podoba się fakt, że tak mroczne urządzenia mogą mieć rację bytu. Ludzi w żaden sposób nie powinno zachęcać się do działań takich, jak te prezentowane przez Sarco.

Pierwsze użycie kapsuły ma nastąpić w Szwajcarii, gdzie eutanazja jest legalna.

źródło zdjęć: independent.co.uk, araratadvertiser.com.au, exitinternational.net

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.