Sprawdź, jakie rośliny pylą w poszczególnych miesiącach w roku!

Te informacje z pewnością przydają się alergikom. Kiedy czujesz, że męczy cię wodnisty katar czy lekkie duszności lub zapalenie spojówek, może to być spowodowane unoszącymi się w powietrzu drobinkami. Dlatego sprawdź jakie rośliny pylą w poszczególnych miesiącach w roku, aby móc zapobiec niektórym objawom, które są ciężkie do zniesienia. 

Co znajdziesz w tym artykule:
• alergia a okres pylenia
• kiedy pylą poszczególne rośliny

Alergicy narażeni najbardziej

Niestety podczas okresu pylenia, najbardziej narażeni są alergicy. Dlatego każdy, kto na to cierpi wie, jak uciążliwe potrafią być objawy. Wodnisty katar, zapalenie spojówek, ciągłe kichanie to tylko niektóre towarzyszące alergii rzeczy. Coraz częściej natomiast mówi się o alergii jako epidemii XXI wieku.

Pylenie trawy

Trawy są postrachem alergików, a okres ich pylenie przypada na maj, czerwiec oraz pierwszą połowę lipca. Dodatkowo, w Polsce gatunków traw jest sporo, bo około 200. Ich pyłki są w naszym kraju najczęstszą przyczyną nieżytu nosa jak i atopowej astmy pyłkowej.

Leszczyna

Według kalendarza pylenia, okres kiedy można się zetknąć z pyłkami leszczyny to przełom stycznia i lutego. W większych miastach raczej nie spotkamy tej rośliny, jednak szybciej w lasach czy polach poza miastem. Również na działkowych ogródkach. Natomiast jakich objawów można się spodziewać? Kichanie, łzawienie, świąd nosa czy zapalenie spojówek.

Brzoza

To również bardzo mocno wpływająca na człowieka roślina. Gdyż znajduje się na drugim miejscu, po trawach, jako najbardziej uczulająca. Pyli na przełomie kwietnia i maja. Objawy pojawiają się nagle i należą do nich: swędzenie nosa, zaczerwienione spojówki, łzawienie i kichanie. Dodatkowo, można się spodziewać ucisku w klatce piersiowej, uczucia duszności.

Lipa

Lipa odpowiedzialna jest za intensywny katar i uczucie zatkania nosa. Mogą pojawić się też suchy kaszel czy bóle głowy. Najmocniej pyli w czerwcu, mniej intensywnie w lipcu i sierpniu. Okazuje się, że w czerwcu najmocniej pyli również pokrzywa.

Sprawdź jakie rośliny pylą w poszczególnych miesiącach a możesz zapobiec wcześniej objawom.

źródło zdjęcia: ptca.pl

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.