Rośliny które odstraszają kleszcze! Zobacz co sadzić w ogrodzie!

Kleszcze czają się na nas na każdym kroku – jak się okazuje, nie tylko w lasach, parkach i na polanach, lecz także w naszych przydomowych ogródkach! Ugryzienia kleszczy mogą mieć bardzo przykre konsekwencje dla zdrowia a nawet życia. Są jednak metody pozwalające skutecznie odstraszyć te pasożyty. Rośliny które odstraszają kleszcze! Co posadzić w ogrodzie, aby się ich pozbyć? Zobacz jak odstraszyć małych krwiopijców! 

Gdzie jest najwięcej kleszczy?

Kleszcze, jak każde żywe stworzenie, mają swoje upodobania i szczególne miejsca gdzie przebywają. Są także czynniki, które dodatkowo mogą je zwabiać. Opisywane pasożyty kochają cieniste, wilgotne miejsca. Najwięcej znajdziemy ich w zarośniętych ogrodach. Mało tego – wyczuwają człowieka. Przyciąga je nasz oddech, ciepło ciała a czasami nawet pot.

Aby uniknąć przykrych spotkań z kleszczami należy przede wszystkim unikać miejsc, w których one żerują. Chodzi oczywiście o lasy, łąki, niezbyt często uczęszczane ścieżki czy miejsca pod drzewami. Można używać też specjalnych sprejów które je odstraszą – tak jak w przypadku komarów. Kolejnym sposobem może być odpowiednie ubieranie się. Długi rękaw, długie spodnie, czapka lub kapelusz. Przez nie kleszcze nie dostana się naszego ciała. Gorzej natomiast, gdy temperatura nie będzie naszym sprzymierzeńcem i szczelnie ubrani – kolokwialnie mówiąc – zagotujemy się. Jak wcześniej wspomniano, kleszcze czają się też w naszych ogrodach. Jest zatem jeszcze jeden sposób na pozbycie się ich.

Rośliny które odstraszają kleszcze

Istnieje szereg gatunków roślin, które skutecznie odstraszają kleszcze. Można więc zatem łączyć przyjemne z pożytecznym – pielęgnować rośliny, upiększać nasz ogród, a jednocześnie pozbywać się niepożądanych pasożytów. Jedną z roślin której kleszcze nie znoszą jest kocimiętka, która zawiera drażniący kleszcze i komary neptalakton. Kolejnym przykładem może być cebula – stosowanie tej rośliny proponują naukowcy zza wschodniej granicy.

Innymi roślinami odstraszającymi kleszcze są choćby chrzan pospolity i tatarak. Ten pierwszy nie dość, że odstrasza kleszcze, to swoim aromatem i wyciągiem z korzenia może je zabijać. Tatarak natomiast zawiera bardzo dużo azaronu, którego nie toleruje wiele owadów (w tym głównie kleszcze). Nie jest on w dodatku szkodliwy dla człowieka.

Za obronę przed kleszczami posłużą także: wrotycz (o ostrym korzennym zapachu), clematis, lawenda, piołun bylica, czeremcha, czosnek niedźwiedzi oraz przede wszystkim chryzantema dalmatyńska (znany składnik niektórych środków owadobójczych).

źródło zdjęcia: gis.gov.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.