Rewolucja w psychiatrii! Pacjenci nie muszą brać tabletek

Rewolucja w psychiatrii! Pacjenci nie muszą brać tabletek

Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy pacjenci chorzy na schizofrenię mogą uniknąć przyjmowania leków? W tych czasach pojawia się coraz więcej alternatywnych sposobów leczenia różnych chorób. Rewolucja w psychiatrii.

Schizofrenia jest chorobą, która dotyka ok. 1% ludzi i rozpoczyna się najczęściej między 18. a 35. rokiem życia. Chociaż ma wiele rodzajów i odmian, jesteśmy w stanie ją leczyć regularnie przyjmowanymi lekami. Mimo to, większość chorych jest nieświadoma swoich objawów i nigdy nie trafia do psychiatry. Część osób, która jednak podejmuje leczenie, nie kontynuuje go. Dlaczego?

Schizofrenia co to jest

Zdiagnozowanie schizofrenii jest ogromnym ciosem dla pacjenta. Wobec objawów takich jak zaburzenia w odbieraniu rzeczywistości,  utrudnienia w radzeniu sobie z emocjami czy nawet kompletnego braku normalnego funkcjonowania w społeczeństwie często jest się jednak bezsilnym. Pomimo trudności i złożonego leczenia, osoba ze schizofrenią może wieść szczęśliwe życie.

Istotne jest zaakceptowanie diagnozy, nie przejmowanie się opinią choroby nieuleczalnej, otwartość przy konsultacji z lekarzem i nawiązanie współpracy z terapeutą. Pobyt w szpitalu jest tylko sposobem na najbardziej dokuczliwe epizody i w żadnym wypadku nie stanowi miejsca stałego pobytu chorych na tę dolegliwość.

Schizofrenia leczenie

Pomimo wielu zmian, jakie niesie za sobą rozpoczęcie leczenia, najistotniejsze jest regularne przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza. Niestety, pacjenci często po ustąpieniu najbardziej dokuczliwych objawów rezygnują z leków pod wpływem poczucia, że zostali wyleczeni, lub po prostu zapominają okazjonalnie o dawkach.

Problem ten dotyka większości pacjentów, powodując nawroty psychoz i inne dolegliwości zależne od typu schizofrenii. Aby zapobiec takiemu biegowi wydarzeń, rozpoczęto poszukiwania leku, którego dawkowanie nie wiąże się z regularnym przyjmowaniem tabletek.

Rewolucyjne rozwiązanie w leczeniu schizofrenii

Od niedawna pacjenci mogą bezpiecznie kontynuować leczenie bez względu na okazjonalne pomijanie leków, jak podaje serwis WebMD.com. Rozwiązaniem tym są długookresowo działające leki, które pacjenci otrzymują w formie zastrzyków co 2-4 tygodnie, a nawet 3 miesiące! Jest to rewolucja w psychiatrii.

Tę formę farmakoteriapii przepisuje się pacjentom, którzy podlegają leczeniu od kilku lat. Lek formie musi być oczywiście podawany przez lekarza – pacjenci nie mogą wykonywać zastrzyków sami. Dzięki nim oni i ich rodziny cieszą się minimalizacją czy nawet eliminacją objawów komplikujących codzienne życie.