Orzechy piorące jako naturalny detergent: jak użyć, wady i zalety

Orzechy kojarzą się zazwyczaj z ich jedzeniem. Są dodatkiem do sałatek lub śmiało można je spożywać jako przekąskę. Okazuje się, że mogą mieć też inne zastosowanie. Orzechy piorące mogą być naturalnym detergentem jak i elementem do wykorzystania w zmywarce. Sprawdźcie jak pomagają w byciu eko. 

Orzechy piorące zastosowanie

Orzechy piorące mają wiele zastosowań, gdyż można ich używać zarówno w kuchni jak i w łazience. To kolejny krok do tego, aby stać się eko i powoli zmieniać zachowanie na bardziej przyjazne dla Ziemi. W jakich sytuacjach można ich używać? Przede wszystkim jako środek piorący. Co ciekawe, sprawdza się idealnie dla alergików, gdyż nie wykorzystujemy środków chemicznych. Wystarczy przygotować 5-6 łupinek, wrzucić je do woreczka (najlepiej bawełnianego) i włożyć do bębna z ubraniami. Prać od 30 do 90 stopni. Przy białym praniu warto dodać 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej.

Podczas procesu prania wydziela się substancja o nazwie saponina, która zmiękcza pranie. Śmiało można je wykorzystać podczas prania ręcznego. Wtedy 3-4 łupiny przez 15 minut trzymamy w gorącej wodzie, następnie chłodzimy i robimy dalej tak, jak podczas pranie w pralce, tylko przenosimy to do miski.

źródło zdjęcia: naturalspasupplies

W zmywarce też można je wykorzystać, gdyż świetnie zastępują kostki do zmywarki, które jak wiadomo, mają w sobie sporo chemii. Wystarczy 4 łupiny włożyć do przegrody zmywarki i nastawić program o wyższej temperaturze. Jeżeli mamy je w formie proszku, wrzućcie je do szufladki. Nie zapomnijcie o łyżeczce sody lub octu. Natomiast wywar można wykorzystać jako środek czyszczący mieszkanie. Mają one wiele zastosowań.

Orzechy piorące ile kosztują?

1 kilogram orzechów może starczyć nawet na ponad 100 prań, natomiast koszt nie jest bardzo duży. Ceny wahają się od 20 do 40 złotych za kilogram. Dlatego warto je kupić i sprawdzić ich działanie.

Orzechy piorące wady i zalety

Jak każda rzecz, ma swoich zwolenników i przeciwników. Jednak w tym przypadku wad jest bardzo mało. Ludzie narzekają przeważnie na specyficzny zapach orzechów. Wiadomo, że jest to produkt naturalny i sztuczne zapachy nie są dodawane. Myślimy, że warto to przeboleć.

Patrząc na zalety, orzechy są ekologiczne, naturalne i przede wszystkim tanie. Sporo osób zwraca również uwagę na to, iż są skuteczne i sprawnie sobie radzą z plamami. Jednak przy ciężkich zabrudzeniach mogą się już nie sprawdzić.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.