Oparzenie meduzy – co zrobić w przypadku oparzenia

Wkraczamy w czas wakacyjny. Za chwilę wybrzmią ostatnie dzwonki szkolne, a w firmach zacznie się czas urlopowy. Warto zadbać o siebie żeby nie przywieźć z wakacji choćby takiej pamiątki jak oparzenie meduzy. I choć oparzenie meduzy może być kojarzone głównie z wakacjami nad ciepłymi morzami Europy zachodniej i południowej lub Afryki, to meduzy mogą oparzyć także podczas pobytu nad Bałtykiem. Co zrobić kiedy oparzy cię meduza?

Oparzenie meduzy – jak to się dzieje?

Meduzy to parzydełkowce o charakterystycznym galaretowatym ciele i kształcie parasola lub dzwonu. Zawierają one w swoim ciele parzydełka – pojedyncze komórki, które podczas kontaktu z ofiarą wystrzeliwują nitkę wstrzykującą do ciała ofiary jad. Wszystkie meduzy parzą, ale niektórych oparzeń nawet nie odczujemy. Siła jadu zależy od tego czym żywi się meduza. Meduzy to niewielkie około 15-centymetrowe stworzenia (chociaż najbardziej okazałe osiągają wielkość kilku metrów), a wystarczy lekkie muśnięcie, aby doszło do oparzenia.

Objawy oparzenia meduzy

Jad meduzy powoduje poparzenie czyli rumień z białą opuchlizną, który utrzymuje się kilka dni i jest naprawdę bolesny. Do objawów oparzenia meduzy należą także: wysypka, skurcze mięśni, nudności, wymioty, duszności, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Kiedy poczujesz, że oparzyła cię meduza, nie wykonuj gwałtownych ruchów i nie odrywaj na siłę zwierzęcia od siebie. To może przyspieszyć rozprzestrzenienie się jadu.

Pierwsza pomoc i powikłania po oparzeniu meduzy

Od razu po oparzeniu wyjdź z wody i poszukaj ratownika. Możesz też jednak poradzić sobie sam. Meduza zostawia w ciele parzący czubek wyglądający jak kawałek różowej lub fioletowej nitki. Owiń palce materiałem i wyciągnij go, a następnie zakop w piasku, ponieważ oddzielony czubek może nadal parzyć. Przetrzyj skórę spirytusem salicylowym lub octem, a jeśli nie masz ich pod ręką, przemyj ranę wodą morską lub sokiem z cytryny. W ekstremalnych przypadkach pomaga posmarowanie rany rozkrojonym pomidorem. Pod żadnym pozorem nie przykładaj do oparzenia lodu, ponieważ powoduje to dalsze rozchodzenie się jadu. Pieczenie po oparzeniu pomogą złagodzić leki antyhistaminowe, a obrzęk zniknie dzięki kremu z hydrokortyzorem.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.