Olej rydzowy – z czego jest zrobiony i na co pomaga?

Szukasz źródła witamin i innych zdrowych dla organizmu składników, ale nie chcesz wybierać suplementacji? Przedstawiamy olej rydzowy, do niedawna zapomniany i wyparty przez olej rzepakowy. To tradycyjny produkt pochodzący z Wielkopolski, którego skład docenił Instytut Żywności i Żywienia.

Co to jest?

Olej rydzowy pozyskiwany jest z lnicznika siewnego, a dokładnie jego nasion, które zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. W jego smaku można wyczuć gorczycę i cebulę. Tłuszcz jest odporny na jełczenie dzięki antyoksydantom, które zawiera. Tłoczony jest na zimno w temperaturze nieprzekraczającej 35 stopni Celsjusza. Najlepiej spożywać go na zimno (bez podnoszenia jego temperatury).

Na co pomaga olej rydzowy?

Ten naturalny tłuszcz zawiera witaminę A i witaminy z grupy B wpływające na zdrowie oczu. Dodatkowo ma właściwości antynowotworowe, poprawia wygląd skóry i wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. To także świetny sposób na obniżenie cholesterolu, przyspieszenie gojenia ran, łagodzenie wyprysków. Ponadto obniża ciśnienie, wyrównuje poziom glukozy i łagodzi objawy alergii. Warto dodać, że olej rydzowy pomaga także łagodzić dolegliwości związane z refluksem. Niezależnie od tego w jakim celu go stosujemy, zaleca się przyjmowanie jednej łyżeczki oleju dziennie.

Dodaj olej do potraw

Oprócz leczniczych właściwości, olej ma także walory smakowe. Oznacza to, że można go stosować przyjmując łyżeczkę oleju lub dodając go do potraw. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do sałatek, ryb (np. śledzi) i innych potraw, które nie wymagają podgrzewania, a do których można dodać tłuszcz.

Ile kosztuje olej rydzowy i gdzie go kupić

Po otwarciu olej może być przechowywany do 6 miesięcy. Butelka 250 ml kosztuje około 10-14 złotych. Olej należy przechowywać w suchym i ciemnym pomieszczeniu w temperaturze poniżej 20 stopni Celsjusza. Można go kupić w sklepach ze zdrową żywnością, a także w lepiej wyposażonych marketach.

Podsumowując, olej rydzowy to zapomniany przez nas tradycyjny produkt. Na szczęście po latach wraca do łask. Jego skład to przede wszystkim korzystne nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy A, B i E. Charakteryzuje się wieloma właściwościami prozdrowotnymi, oddziałującymi nie tylko na układ sercowo-naczyniowy, ale także nerwowy. Cena może nie jest najniższa, ale biorąc pod uwagę leczniczą dawkę (łyżeczka dziennie), warto raz na jakiś czas pozwolić sobie na taki wydatek.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.