Ochrona dzieci przed słońcem. Czy wiemy jak to robić?

Sezon letni już za pasem, a my wciąż zastanawiamy się, czy nasza ochrona dzieci przed słońcem jest prawidłowa. Skóra maluchów jest bardzo wrażliwa na działanie ultrafioletu, dlatego też wymaga specjalnej ochrony. Jeśli jesteście ciekawi co uchroni dziecko przed słońcem, zapraszamy do zapoznania się z naszymi wskazówkami.

Jak chronić skórę dziecka przed słońcem

Przede wszystkim powinniśmy unikać wychodzenia z dziećmi na pełne słońce w godzinach między 11 a 15. Wtedy właśnie działanie promieni słonecznych jest najbardziej szkodliwe. Jeśli planujemy wyjście na plażę, najlepiej gdyby było to wczesnym rankiem, lub późniejszym popołudniem, a nawet wieczorem. Koniecznie musimy używać specjalnych kremów z filtrem, żeby ochrona dzieci przed słońcem była skuteczna. Nasz maluch musi być cały posmarowany kremem z dużym filtrem. Najlepiej ich użyć 30 minut przed wyjściem.

W celu ochrony głowy przed słońcem powinniśmy założyć przewiewny kapelusik. Pamiętajmy, aby niemowlęta do 6 miesiąca życia, przebywały tylko w zacienionych miejscach. Pomocnym w tym będzie specjalny namiot na plażę lub parasolka.

Jak ochronić przed słońcem w wózku

Noworodki i dzieci, które jeszcze nie siedzą, przeważnie na spacery udają się w gondoli. Koniecznie pamiętajmy, aby nie zasłaniać ich pieluchą. Dzieci w ten sposób mogą się udusić. Najlepszym sposobem będzie zamontowanie parasolki do wózka, dzięki której uzyskamy cień dla maluszka. Zapewni ona również przepływ powietrza. Aby uchronić skórę przed słońcem, obowiązkowo musimy posmarować odkryte części ciała kremem z filtrem.

Jaki krem przeciwsłoneczny wybrać dla dziecka

Na rynku dostępny jest szereg preparatów przeciwsłonecznych dostępnych dla dzieci. Jeśli wciąż zastanawiacie się jak uchronić dziecko przed słońcem, powinniście wybrać kremy z filtrem fizycznym. Są to filtry nowej generacji, które nie wnikają w głąb skóry, tylko tworzą na niej warstwę ochronną.

Jak chronić twarz przed słońcem, czy tak samo jak ciało? Do ochrony twarzy przed promieniowaniem najlepsze są wysokie filtry, najlepszy będzie SPF 50+. Dodatkowym atutem będzie atest Centrum Zdrowia Dziecka albo Instytutu Matki i Dziecka.

Pamiętajmy, aby nie przebywać na słońcu za długo. Nawet pomimo właściwej ochrony możemy dostać udaru cieplnego. Koniecznie obejrzyjcie film, który pomoże wam zrozumieć powagę sprawy!

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.