Naturalne wybielanie zębów – metody i sposoby

Każdy z nas marzy o śnieżnobiałych zębach. Celebryci i gwiazdy przykładają do białych zębów ogromną wagę, ale i zwykli zjadacze chleba szukają różnych metod, by wybielić swoje zęby. Naturalne, domowe sposoby mogą być alternatywą dla specjalistycznych zabiegów w gabinetach stomatologicznych. Jakie są sposoby na naturalne wybielanie zębów? 

 

Dlaczego zęby są białe?

Na kolor zębów wpływa wiele czynników. Naturalny kolor zależy od uwarunkowań genetycznych, ale nie zawsze jest śnieżnobiały. Dodatkowo zmienia się w trakcie życia, a wpływ na to mają wiek, nawyki żywieniowe, leki czy korzystanie z używek. Dlatego też ważne jest mycie zębów po każdym posiłku. Zapobiega to próchnicy i infekcjom jamy ustnej, a także minimalizuje ryzyko żółknięcia zębów. Na kolor szkliwa mogą wpływać także takie napoje jak kawa, herbata czy czerwone wino. Jeżeli chcesz zapobiec rozwojowi chorób, które niekorzystnie wpływają na kolor i wygląd zębów, regularnie odwiedzaj stomatologa. Możesz też skorzystać z naturalnych metod.

Naturalne wybielanie zębów – na czym to polega?

Domowe sposoby opierają się głównie na produktach spożywczych. Część z nich pomaga usuwać przebarwienia od kawy i herbaty lub papierosów. Jednak niestety metody te często prowadzą do uszkodzeń szkliwa, a w konsekwencji do nadwrażliwości zębów i dziąseł.

Metody wybielania zębów

Sposobów wybielania jest sporo. Najbardziej znane sposoby na naturalne wybielanie zębów to:

  • kurkuma – ma właściwości antybakteryjne, możesz szczotkować zęby jej sproszkowaną wersją
  • soda oczyszczona – działa ścierająco i usuwa osad z zębów, ale może też poważnie uszkodzić szkliwo
  • ocet jabłkowy – pomaga w rozpuszczeniu osadów nazębnych, jednak stanowi zagrożenie dla powierzchni ochronnej uzębienia
  • owoce – truskawki, cytryny, skórka banana lub pomarańczy powodują wybielenie zębów, ale cukier w nich zawarty jest niekorzystny dla zębów
  • sól – pocieranie solą wybiela zęby, ale też powoduje ich nadwrażliwość
  • olej kokosowy – jako wybielacz w formie płukanki działa przeciwbakteryjnie i redukuje osadzanie się płytki nazębnej; długotrwała pielęgnacja zębów sprawi, że będą jaśniejsze, a jednocześnie jest środkiem bezpiecznym.

Oczywiście nie trzeba używać metod naturalnych. Wystarczy pójść do dentysty na piaskowanie lub usuwanie kamienia nazębnego. Jednak nawet w przypadku metod naturalnych nie trzeba wydawać fortuny, ale można skorzystać z produktów dostępnych pod ręką w naszej kuchni.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.