Miód manuka na co pomaga? Zastosowanie i właściwości

Ten złoty gęsty płyn pochodzi z okolic wybrzeży obu wysp Nowej Zelandii i południowo-wschodniej Australii. Miód manuka na co pomaga? Ten słodki produkt spożywczy ma zdolności lecznicze. To oczywiście nie koniec jego właściwości. Jak go stosować i kiedy?

Miód manuka na co pomaga?

Ten miód kryje w sobie związek methylglyoxal (MGO), którego właściwości zdrowotne są niesamowite. Ten kluczowy składnik występuje naturalnie, nie musi być dodawany do produktu syntetycznie. Dodatkowo, jego zawartość jest największa wśród innych miodów. To właśnie to decyduje o właściwościach leczniczych. Dla porównania, inne miody zawierają do około 10 mg MGO na 1 kg, natomiast miód manuka ma aż od 10 do 50 razy wyższe stężenie MGO, które przypada na kilogram.

Miód manuka zastosowanie

Można go kupić w słoiczkach, gramatura waha się przeważnie w okolicy 500 g. Przede wszystkim stosuje się go w celu poprawienia flory jelitowej, ponieważ ma pozytywny wpływ na układ pokarmowy. Przy regularnym stosowaniu tego złotego lekarstwa, możemy zredukować niemal do minimum gazy. Dodatkowo, leczy on nawet refluks oraz zespół nadwrażliwego jelita. Wykazuje także właściwości przeciwbakteryjne, dlatego jego spożywanie jest wskazane w okresach chorobowych. Miód manuka na co pomaga oprócz pozytywnego wpływu na układ pokarmowy? Można go stosować w kosmetyce, gdyż działa przeciwtrądzikowo i wspomaga gojenie się zmian skórnych.

Miód manuka jak stosować?

Ten miód spożywa się w trochę inaczej, niż miód tradycyjny. Przede wszystkim, nie wolno go rozcieńczać, ponieważ w ten sposób traci swoje bogate właściwości. Najlepszy sposób na stosowanie miodu manuka jest na czczo. Powinno się spożywać od 2 do 3 łyżeczek na dobę, jednak wystarczy rano i wieczorem, aby uzyskać bardzo dobre efekty. Musimy pamiętać, żeby jeść miód regularnie, kilkudniowe przerwy w stosowaniu, obniżają jego działanie. Po zażyciu miodu, nie powinniśmy jeść i pić przez około 20 minut. Miód manuka możemy zjeść przed samym pójściem spać, nawet po umyciu zębów. Jego właściwości przeciwbakteryjne będą działać w jamie ustnej, pozytywnie również wpłynie na gojenie się wewnętrznych ran.

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.