Green Velo – trasa rowerowa dla wytrwałych i ciekawych

Jeśli szukasz pomysłu na trasę rowerową po Polsce, masz pełen wachlarz możliwości niemal w każdym zakątku kraju. Cały czas powstają w Polsce nowe trasy, mają coraz lepszą infrastrukturę. Powinieneś jednak zwrócić uwagę na szlak szczególny – Green Velo. Jest to trasa idealna dla wyczynowców, ale odnajdą się na niej także amatorzy jednodniowych i krótkich wycieczek. 

Green Velo – co to jest

Green Velo to wschodni szlak rowerowy. Określany jest jako najbardziej spektakularny projekt rowerowy w Polsce. Szlak wiedzie przez pięć województw – warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Szlak jest najdłuższym, spójnie oznakowanym szlakiem rowerowym w Polsce, a przebiega głównie po asfaltowych drogach publicznych o niskim natężeniu ruchu pojazdów. Część odcinków prowadzi przez tereny leśne i przez doliny rzek. Są to także nowe drogi rowerowe lub ciągi pieszo-rowerowe.

Jak długi jest szlak

Green Velo to ponad 2000 km specjalnie wytyczonej trasy. Trasa główna to 1887,5 km, a towarzyszą jej trasy boczne i łącznikowe – łącznie 192 km. Od początku do końca trasa przygotowana jest z uwzględnieniem potrzeb rowerzystów – turystów. Szlak na północy zaczyna się w Elblągu, na południu sięga do miejscowości Końskie niedaleko Kielc. Szlak oferuje po drodze MORy czyli Miejsca Obsługi Rowerzystów. Są one wyposażone w stojaki, wiaty, ławki, kosze na śmieci czy tablice informacyjne.

 Oznakowanie trasy

Na całej długości szlak jest oznakowany metalowymi pomarańczowymi tabliczkami. Sprawiają one, że niezależnie od tego czy podróżujesz drogą publiczną czy leśną, nie zgubisz się. Tabliczki te zawierają też czasem odległości do najbliższych odległości.

Wycieczki szlakiem

Wyprawę możesz rozpocząć w dowolnym miejscu. Szlak pokazuje piękno Wschodniej Polski dlatego to do rowerzysty należy decyzja czy chce przemierzać kilometry udowadniając swoją formę i wytrzymałość, czy też chce po drodze zatrzymać się żeby coś zwiedzić. Opracowane proponowane krótsze trasy znajdują się na stronie internetowej szlaku. 

Aplikacja dla zainteresowanych

Dla bardziej zainteresowanych została stworzona strona www, na której odnaleźć można szczegóły dotyczące szlaku i tras. Dodatkowo są tam także propozycje wycieczek krótszych obfitujących w atrakcje przyrodnicze lub historyczne. A kiedy już wyruszysz w trasę, możesz skorzystać ze specjalnie dedykowanej aplikacji Green Velo. Możesz tam ustawić swoją trasę, zliczać pokonane kilometry, planować wycieczki, szukać miejsc wartych zobaczenia lub zwiedzenia.

Reasumując, Green Velo jako najdłuższy szlak rowerowy w Polsce może wskazywać na trasę dedykowaną wyczynowcom, ale jest odpowiedni dla wszystkich podróżujących rowerem – choćby na krótkie wycieczki.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.