Leki mogą być szkodliwe! Sprawdź na co uważać przy wysokiej temperaturze!

Odpowiednie przechowywanie leków ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim powinniśmy uważać na zbyt wysokie temperatury. Mogą one spowodować, że lek przestanie działać lub wytworzy niebezpieczne substancje. Leki mogą być szkodliwe przez niewłaściwe przechowywanie! Zobacz jak postępować odpowiednio.

Uważaj na upały

Przez kraj przechodzi obecnie fala upałów! W tym czasie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na właściwe przechowywanie leków. Jak donosi Naczelna Izba Aptekarska: większość leków powinna być przechowywana w temperaturze pokojowej. Oznacza to, że lekarstw nie powinno się wystawiać na działanie temperatur mniejszych niż 15°C i większych niż 25°C. Leki, które są dopuszczone do przechowywania w temperaturze pokojowej są też najbardziej odporne na działanie wyższych temperatur. Nie oznacza to jednak, że mogą one być wystawione na działanie upału i silnego nasłonecznienia. Leki mogą być szkodliwe, jeśli przez długi czas nosimy je w torebce, albo trzymamy w samochodzie.

Za każdym razem powinniśmy zaznajomić się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Lek powinien być przechowywany według wskazanych wartości. Jeśli posiadamy leki, które powinno się przechowywać w warunkach chłodniczych, to bezwzględnie powinniśmy o tym pamiętać! Preparaty takie nie są odporne na działanie wyższych temperatur, więc nawet kilka chwil w upale może sprawić, że stracą one swoje właściwości. Do szczególnych grup lekarstw zaliczamy antybiotyki, tabletki zawierające hormony, a także insuliny i leki uspokajające.

Podczas wysokich temperatur panujących na dworze powinniśmy zwrócić uwagę na wygląd leku przed jego zażyciem. Jeśli tabletki bądź przyjmowane płyny zmieniły swój zapach, kolor, czy konsystencję, to nie należy ich zażywać! Takie leki mogą być szkodliwe dla zdrowia!

Jak przechowywać leki?

Jeszcze przed zakupem lekarstw powinniśmy zastanowić się nad dostarczeniem ich do domu. Leki mogą być szkodliwe także, jeśli podczas podróży narazimy je na niewłaściwe temperatury. Jeśli na dworze panują skrajnie wysokie lub niskie temperatury, to należy odpowiednio zabezpieczyć opakowanie. W tym celu dobrze jest się wspomóc torebkami termicznymi. Pozwolą one na utrzymanie odpowiedniej temperatury podczas transportu.