Lek wycofany z obrotu! Sprawdź czy nie masz go w domu!

Lek wycofany z obrotu – takie ciekawe wieści płyną z serwisu tvn24bis.pl. Okazuje się bowiem, że Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał popularną zawiesinę do nebulizacji Benodil. Sprawdź czy nie masz jej w domu, oraz czy dana partia nie jest tą wycofaną ze sprzedaży!

Lek wycofany z obrotu

Dziennikarze TVN podają szczegóły dotyczące wycofanego leku:

Decyzja GIF dotyczy serii: 1031518 z datą ważności 09.2021.

Podmiotem odpowiedzialnym są Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. z siedziba w Starogardzie Gdańskim.

Dlaczego zdecydowano się na wycofanie leku?

Wielu zadaje sobie pytanie – dlaczego wycofano akurat ten konkretny lek? Czy mógł on zagrać zdrowiu lub życiu innych? Odpowiedź jest następująca: podmiot odpowiedzialny złożył wniosek o wycofanie konkretnego produktu i jego serii. Przekroczony bowiem miał zostać limit specyfikacji – odnosi się to do zakresu parametru zawartości substancji pokrewnych.

Na co stosowany jest wycofany lek?

Wycofany lek Benodil używany jest w leczeniu astmy oraz wielu innych infekcji górnych dróg oddechowych. W skład chorób, z którymi Benodil miał walczyć wchodzą: zapalenia tchawicy, zapalenia krtani, zapalenia oskrzeli, a także różnego rodzaju przewlekłe zapalenia i choroby płuc.

Co oznacza wycofanie leku z dystrybucji?

Co tak właściwie oznacza wycofanie leku z dystrybucji? Niestety dla producenta, po ogłoszeniu takiej decyzji nie ma już możliwości, aby dany produkt powrócił do obrotu.

Inaczej jest natomiast w przypadku wstrzymania dystrybucji. Wtedy, po okazaniu dokładnego materiału dowodowego, który poświadczy na to, że lek jest nieszkodliwy i można go bezpiecznie stosować – może on wrócić do sprzedaży.

Serwis TVN udostępnił decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego – można zobaczyć ją tutaj.

źródło zdjęcia: ktomalek.pl,

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.