Urlop ile dni przysługuje? Urlop wypoczynkowy, bezpłatny

Okres wakacyjny już za pasem i pewnie wielu z nas zastanawia się nad zasadniczym pytaniem – urlop ile dni przysługuje? Różny wymiar zatrudnienia daje nam więcej lub mniej dni wolnego. Specjalnie dla was zebraliśmy najważniejsze informacje na temat urlopu wypoczynkowego w roku 2019.

Urlop wypoczynkowy ile dni?

Kodeks pracy reguluje to, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi, który jest zatrudniony na cały etat. Jednak dotyczy to tylko osób, które pracują na umowę o pracę. Dzieje się tak, dlatego że umowy zlecenie bądź o dzieło są umowami cywilnoprawnymi, a to znaczy, że nie podlegają Kodeksowi Pracy. Wtedy urlop wypoczynkowy nie przysługuje. Jednak wszystko zależy od indywidualnego ustalenia z pracodawcą. Urlop ile dni przysługuje? Kiedy pracownik pracuje w firmie mniej niż 10 lat, przysługuje minimum 20 dni wolnego. Powyżej 10 lat zatrudnienia, pracownikowi przyznawane jest minimum 26 dni wolnych od pracy.

Urlop wypoczynkowy praca na niepełny etat

Jeśli na cały etat wypada 26 dni wolnego, to pracownikowi, który jest zatrudniony na pół etatu, przysługuje ich 13. Analogicznie, jeśli osobie zatrudnionej na cały etat przypada 20 dni urlopu wypoczynkowego, to osoba, która jest zatrudniona na pół etatu, dostanie ich 10. Jeśli chodzi o pracę na 3/4 etatu, przysługuje odpowiednio: 19,5 dnia oraz 15 dni.

Urlop wypoczynkowy a staż pracy

Jak wiadomo, to właśnie od stażu pracy zależy, ile dni wolnego przysługuje pracownikowi. Do stażu pracy należy doliczyć także okres nauki w szkołach. Jakie ukończone szkoły możemy zaliczyć do wykonanego stażu pracy? Możemy uznać: 3 lata zasadniczej szkoły zawodowej, 5 lat średniej szkoły zawodowej, 4 lata średniej szkoły ogólnokształcącej, 6 lat szkoły policealnej, a także 8 lat w szkole wyższej. Warunkiem istotnym jest to, że niestety nie możemy sumować lat nauki w różnych szkołach. Jeśli jednocześnie pracowaliśmy oraz się uczyliśmy, to do naszego stażu pracy wlicza się okres zatrudnienia, w którym to pobieraliśmy naukę. Wszystko zależy od tego, co jest dla nas bardziej korzystne.

Jeśli już wiemy, ile dni urlopu wypoczynkowego nam przysługuje, to czas na ich wykorzystanie! Mamy dla was świetne propozycje na wakacje w Polsce. Przedstawiamy wam film, w którym dowiecie się, jakie niesamowite miejsca, które są warte odwiedzenia, kryje w sobie nasz kraj!

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.