Herbata z lipy – odchudzanie, właściwości, przeciwwskazania

Powszechnie wiadomo, że niektóre rośliny mają wyjątkowe zdrowotne działanie. Jakie zatem właściwości kryje w sobie herbata z lipy? Napar z kwiatów lipy ma działanie napotne i jest stosowany podczas przeziębienia oraz grypy. Jednak to nie wszystko. W jakich jeszcze dolegliwościach sprawdzi się picie takiej herbaty? Jakie inne działanie lecznicze wykazują kwiaty lipy?

Herbata z lipy na przeziębienie

Napar z kwiatów lipy wykazuje działanie silnie napotne. Jak wiadomo, podczas pocenia się, organizm wydala szkodliwe substancje. Dodatkowo, związki śluzowe, które są zawarte w kwiatach, łagodzą kaszel, a także ból gardła oraz działają przeciwzapalnie. Wykonanie takiej herbatki jest banalnie proste. Wystarczy łyżkę ususzonych kwiatostanów albo saszetkę herbatki ekspresowej lipy zalać wrzątkiem. Najlepiej taki napar przykryć spodeczkiem i odstawić na 5 minut. Świetnym dodatkiem, który również walczy z przeziębieniem jest miód lub sok z malin. Jeżeli chcemy uzyskać szybki efekt, pijmy herbatę z lipy 3 razy dziennie.

Kwiat lipy właściwości

Kwiaty lipy zawierają wiele flawonoidów, które wykazują działanie antyoksydacyjne oraz przeciwnowotworowe. Mają również zdolność do usuwania z organizmu wolnych rodników, dlatego też spowalniają proces starzenia się. Poza tym, zawierają kwercetynę oraz tylirozyd, który jest silnie przeciwzapalny. Kwiatostan lipy jest również bogaty w garbniki oraz olejki eteryczne. Właśnie z dlatego powodu ściągają błony śluzowe przewodu pokarmowego i chronią przed biegunką. Co więcej, pobudzają apetyt, ponieważ mają zdolność do wspomagania wydzielania soków trawiennych.

Kwiat lipy na bezsenność

Herbata z lipy działa także relaksująco i uspokajające, zmniejszają także napięcie mięśniowe (głownie mięśni gładkich). Usuwa zmęczenie po długotrwałym wysiłku umysłowym, dlatego są polecana jest po intensywnej nauce bądź pracy przed komputerem. Ułatwia także zasypianie. Dlatego jeżeli ktoś ma problemy z bezsennością, powinien regularnie spożywać herbatę w lipy. Systematyczne jej picie przyniesie szybki efekt. Dodatkowo, można połączyć taką kurację z olejkiem eterycznym z lawendy. Taki duet z pewnością przyniesie spokojny i głęboki sen, a także odprężenie i długie chwile relaksu. Można również napar z kwiatów lipy dodać do gorącej kąpieli przed snem, rozluźni to mięśnie i zadziała rozkurczowo.

źródła zdjęć: organicfacts, teaperspective

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.