Jedni wolą herbatę czarną, inni zieloną, a jeszcze inni wolą herbaty smakowe, np. owocowe. Są tacy, którzy parzą herbatę dosłownie chwilę, inni wykonują długie rytuały parzenia. A czy wiesz jak parzona jest herbata z bambusa i jakie ma właściwości?
Skąd pochodzi?
Liście bambusa pochodzą z Azji, a sam bambus to roślina w formie wysokiego drzewa. Bambus rozmnaża się za pomocą pąków. Co ważne, wszystkie elementy bambusa mają swoje zastosowanie:
- pędy używane są jako składnik potraw, ponieważ są bogate w składniki odżywcze
- liście mogą być używane do produkcji mebli, artykułów użytku domowego lub nawet dekoracji; są też korzystne dla ludzkiego organizmu.
Co mają w sobie liście bambusa?
Liście bambusa mogą pomagać w leczeniu chorób jeśli zostaną poddanie przetwarzaniu. Są bogate w błonnik, zawierają przeciwutleniacze i inne składniki, których nie mają inne rośliny. Co ważne, przetwarzanie liści bambusa jest podobne do przetwarzania liści herbaty. Wysuszone liście mają charakterystyczny zapach, a herbata z nich zaparzona jest niezwykle zdrowa. Włókna bambusowe obniżają zawartość cukrów we krwi. Dodatkowo powodują one redukcję wagi bez efektu jo-jo.
Właściwości liści bambusowych
Liście bambusa wpływają na wiele różnych dolegliwości, ponieważ mają różne właściwości:
- poprawiają działanie układu pokarmowego – wzdęcia, gazy, biegunki czy zaparcia
- wpływają na wolne rodniki – mają działanie przeciwutleniające, antyrakowe
- zawierając dużo witamin oraz minerałów
- mają działanie przeciwzapalne, przez co wpierają prace detoksykacji (oczyszczają organizm z toksyn)
- wpływa na okład oddechowy oraz pomaga leczyć choroby wątroby
- wpływają na jakość skóry, wzmacniają włosy, paznokcie i zęby
- łagodzą bule menstruacyjne
- nie zawierają kofeiny i są bezpieczne w przypadku mieszania ich z innymi składnikami (mają działanie uspokajające, dobrze wpływają na serce).
Herbata z bambusa
Spokojnie do takiej herbaty możesz dodać mięte, cytrynę lub jaśmin. Herbata z bambusa potrafi być rozgrzewająca i orzeźwiająca. Aby ją zaparzyć wystarczy zalać 1 g liści szklanką wody – musi to być około 200 lub 250 ml. Najlepszą wodą jest ta o temperaturze 80-85 stopni Celsjusza.