E. Leclerc chce umożliwić zakupy klientom do własnych opakowań – ograniczenia prawne

Sieć sklepów E. Leclerc chce umożliwić wszystkim klientom kupowanie produktów spożywczych prosto do swoich opakowań. Coraz więcej miejsc decyduje się na rozwiązania ekologiczne, zwiększając świadomość ludzi. Jednak, jak się okazuje, na drodze zmian stoją pewne regulacje prawne – właściwie to ich brak.
E. Leclerc chce umożliwić zakupy do swoich opakowań

Niedawno pisaliśmy o wybranych sklepach marki Kaufland, które testują używanie przez klientów wielorazowych opakować w przypadku zakupu serów czy wędlin. Jednak zanim użyje się wspomnianego opakowania, musi ono być zatwierdzone przez pracownika i spełniać standardy. Więcej na ten temat przeczytacie w tym artykule.

Okazuje się, że podobne rozwiązanie chce wprowadzić sklep E. Leclerc. Również klienci będą mogli przynieść swoje opakowania lub torby – zakupione pieczywo czy wspomniane wyżej wędliny lub sery mogą zapakować do pudełek wielorazowego użytku. To z pewnością ma ogromny wpływ na ograniczenie zużywanego plastiku.

Jak podaje portal Wirtualne Media, pierwszym miastem, które testuje to rozwiązanie jest Radom. Następnie sprawdzano to w Łodzi. Klienci podobno sami prosili o możliwość pakowania produktów do ich opakowań. To pokazuje, że Polacy stają się bardziej świadomi i już spora ich część wdraża w życie ekologiczne rozwiązania.

Problemy prawne blokują pomysł

Największym problemem jest brak przepisów prawnych i o tym, czy klienci mogą pakować towary do swoich opakowań decyduje oddział Sanepidu. Dlatego też, sklepy muszą uważać, ponieważ brakuje odpowiednich przepisów. Jak informuje managerka sklepu, prowadzą pilotaż w tych dwóch sklepach i sprawdzają jak działa Sanepid w różnych miastach. Do tej pory nie miał żadnych zastrzeżeń do wprowadzonych zasad. Klienci  wspierają takie rozwiązanie i wypowiadają się o tym w samych pozytywach.

Do swoich opakowań można pakować mięso, ryby, sery czy produkty cukiernicze. Czy chcielibyście, aby w waszych miastach wprowadzono takie rozwiązania? Naszym zdaniem w każdym sklepie powinny obowiązywać takie zasady.

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.