mLegitymacje okazały się problemem – w sekretariatach utrudnienia

Zaczął się rok szkolny, a z nim kolejne utrudnienia. mLegitymacje okazały się problem. 30 września ważność utraciły wszystkie legitymacje. Dzieci nie mogą korzystać ze zniżek na bilety w komunikacji miejskiej. Sekretariaty mają trudności z przedłużeniem ważności dokumentów. Sprawa dotyczy jedynie tych szkół, które skorzystały z programu Ministerstwa Cyfryzacji mLegitymacje.

Jak działa mLegitymacja

Jest to tradycyjna legitymacja szkolna, z tym że wyświetla się w telefonach i nie trzeba nosić dodatkowego dokumentu przy sobie. Jeśli posiadasz taką legitymacje w swoim smartfonie potwierdzasz, że jesteś uczniem. mLegitymacja działa tylko w tych szkołach, które podpisały umowę z Ministerstwem Cyfryzacji. Dokument uruchamia się za pomocą kodu QR oraz dodatkowego kodu, który jest do odebrania w sekretariacie szkoły. Upoważnia do korzystania ze wszystkich uczniowskich zniżek.

ZOBACZ TAKŻE: CHŁOPIEC UTOPIONY WE WRZĄTKU PRZEZ WŁASNEGO OJCA

Problemy z przedłużeniem dokumentu

Program miał wszystko ułatwić, a niestety powstał duży kłopot. Dokumenty straciły ważność 30 września i jak twierdzą szkoły – nie da się ich przedłużyć. Przykładami placówek, które wzięły udział w projekcie są dwie szkoły podstawowe z Lublina: nr 51 i nr 16. Do jednej z nich uczęszcza około 1500 dzieci. Pracownicy obliczyli, że potrzeba 15 dni i 8 godzin, aby przedłużyć wszystkim dzieciom legitymacje. Dlaczego tak długo? Problem w tym, że dokumentów nie da się edytować, aby zmienić rok. Trzeba każdemu z uczniów od nowa zakładać dokument, aby wtedy móc wpisać rok. Nie ma żadnej opcji, żeby zedytować jedynie ważność – twierdzą pracownicy szkół. O sytuacji wypowiedziało się Ministerstwo Cyfryzacji pokazując instruktaż przedłużania mLegitymacji:

 

Szkoły skorzystały z podanej instrukcji, jednak wciąż nie rozwiązało to problemu. Legitymacji dalej nie da się przedłużyć, pracownicy twierdzą, że nie ma żadnych funkcji „więcej” lub „przedłuż ważność”. W ostateczności szkoły postanowiły wszystkim uczniom zakładać dokumenty od nowa.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.