Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi – 15 października

Od lat lekarze i kampanie społeczne przypominają o profilaktyce i zapobieganiu rakowi piersi. Ważne jest samobadanie, regularna mammografia, aby nie trzeba było sięgać po leczenie nowotworowe. We wtorek 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, który ma zwrócić uwagę na te zagadnienia.

 

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Dzień ten (Breast Health Day) ma na celu przypominanie i uświadamianie o tym jak zapobiegać nowotworom piersi. Oprócz tego jest to okazja do przypomnienia wielkiego znaczenia badań przesiewowych. Okazuje się bowiem, że rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Szacuje się, że rocznie wykrywa się ponad 16 tysięcy nowych przypadków zachorowań u kobiet. Niemniej jednak również mężczyźni są diagnozowani pod kątem raka piersi. W każdym roku jest to około 100 przypadków.

Samobadanie – jak badać swoje piersi?

Bardzo ważnym zagadnieniem jest samobadanie. Należy wykonywać je co miesiąc. Aby mieć pewność, że nie dzieje się nic złego, pamiętaj o kilku krokach:

 • unieś ręce – przyjrzyj się marszczeniom, kolorom, wgłębieniom i wybrzuszeniom
 • oprzyj dłonie na biodrach i lekko pochyl się do przodu – sprawdź czy piersi są symetryczne, skóra nie powinna się marszczyć ani napinać
 • połóż dłoń z tyłu głowy – przesuwaj dłoń po piersi kulistymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara, sprawdź czy nie wyczuwasz żadnych guzków
 • unieś rękę, chwyć brodawkę między kciuk a palec wskazujący i sprawdź czy brodawka nie posiada wydzieliny
 • połóż się na plecach – dłonią ponownie zataczaj kuliste ruchy i szukaj guzków lub zgrubień.
Zachorowania na raka piersi

Od około dwudziestu lat w Polsce obserwujemy wzrost ilości zachorowań na raka piersi. Do podstawowych przyczyn raka piersi należą:

 • stres
 • zły styl życia
 • palenie tytoniu
 • otyłość
 • późne macierzyństwo
 • odchodzenie od karmienia piersią.

Warto wiedzieć, że rak gruczołu piersiowego to nowotwór o długiej fazie przedklinicznej. Oznacza to, że objawia się po latach utajonego wzrostu i to najczęściej, kiedy w ciele zaobserwowane są już przerzuty.

Podsumowując, październik już od 1985 roku jest uznawany za miesiąc walki z rakiem. Symbolem tej działalności jest różowa wstążka. Każdego dnia w Polskich szpitalach operuje się kobiety z powodu nowotworu piersi. Dlatego też problem ten jest tak ważny. Warto wiedzieć, że oprócz europejskiego dnia, organizuje się także Światowy Dzień Walki z Rakiem Piersi. Przypada on 4 lutego.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.