Zamieszki w Barcelonie – kilkadziesiąt osób rannych, odwołano prawie 100 lotów

Prawie 100 osób rannych – zamieszki w Barcelonie. Niestety sytuacja jest dość poważna, gdyż w związku ze starciem separatystów z policją, przez pewien czas na ulicach miasta było bardzo niebezpiecznie. Ze względu na skazanie przez hiszpański Sąd Najwyższy dziewięciu katalońskich polityków – doszło nawet do zablokowania lotniska El Prat. 

Zamieszki w Barcelonie – dziesiątki osób rannych

Kilkanaście tysięcy protestantów blokowało ulice Barcelony w związku z decyzją Sądu Najwyższego, skazując dziewięciu polityków na karę więzienia od 9 do 13 lat. Jak podaje portal Onet.pl, trzech pozostałych uniknęło kary, gdyż uznano ich winnych nieposłuszeństwa.

Wspomniane kilkanaście tysięcy osób wyszło na ulice protestować. Na poniższym wideo widać interwencje policji – z początku pierwsze manifestacje rozpoczęły się po południu, następnie liczba uczestników się zwiększała. Odpowiednie służby musiały podjąć zdecydowane kroki.

Lotnisko również zablokowane – loty odwołane

Dodatkowo, służby medyczne poinformowały, że prawie 100 osób wymagało pomocy medycznej. Jednak interwencje potrzebne były też na lotnisku El Prat, gdzie policja musiała użyć gazu łzawiącego oraz pałek. Jak podają zagraniczne media, udało się wyprzeć protestujących z lotniska, jednak do tej pory nie udało się przywrócić równowagi. Co jeszcze, ucierpiało 38 osób w związku ze starciem z policją, a 100 lotów odwołano. Zablokowano również drogi dojazdowe do lotniska w Madrycie (Bajaras).

 

Lotnisko to nie jedyne zablokowane miejsce. Jak się okazało, protestanci zablokowali też trasy szybkiego ruchu, w tym autostradę w okolicach Tarragony.

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.