EKUZ – co to jest? Jak wyrobić? Ile się czeka?

EKUZ – czym tak właściwie jest? Jak należy wyrobić kartę? Czy długo się na nią czeka? Te oraz wiele innych pytań, pojawiają się w przypadku EKUZ gdy zaczyna się okres wakacyjny. Odnosi się on bowiem do sytuacji, gdy jesteśmy zmuszeni do skorzystania z pomocy medycznej za granicą – a więc w miejscu, gdzie większość nas wyjeżdża na z dawna upragnione urlopy. Zobacz poradnik dotyczący EKUZ!

EKUZ – co to jest?

EKUZ to nic innego jak Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten daje potwierdzenie, że posiadacz ma prawo do korzystania na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia z podstawowych i niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie obcego kraju. Przy czym – zastrzega się, że takowy pobyt ma być tymczasowy. Natomiast kraj w którym jesteśmy i w którym chcemy skorzystać z usług, musi być państwem członkowskim Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.

Jak wyrobić EKUZ?

Aby wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, przede wszystkim – jak zresztą niemal zawsze w sprawach urzędowych – należy wypełnić wniosek. Wnioski są dwa i skierowane są dla osób które:

  • wybierają się na wakacje (cele turystyczne), chodzi o pobyt związany z nauką lub inny pobyt czasowy
  • oraz dla ludzi którzy wyjeżdżają zagranicę w celu wykonywania pracy (tak zwany „wyjazd pracowniczy”).

 

Pod TYM LINKIEM znaleźć można wnioski gotowe do pobrania, a także wzory wypełnionych już wniosków.

Mam gotowy wniosek – co dalej?

Gdy wniosek uda się poprawnie wypełnić, pojawia się pytanie – co teraz należy z nim zrobić? Odpowiedź jest łatwa, mianowicie – należy go dostarczyć do odpowiedniego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, lub do jednej z delegatur NFZ.

Tym samym, wniosek możemy: zeskanować i wysłać emailem, wysłać pocztą lub faksem, wysłać do właściwego urzędu za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP lub złożyć osobiście w wymaganym miejscu.

Odbiór karty EKUZ

Na sam koniec pozostaje już jedynie odebranie gotowego dokumentu. Odbiór odbywa się w zależności od wybranej opcji: osobiście w placówce NFZ lub jej delegaturze, lub na poczcie, jeśli zażyczymy sobie przesłania dokumentu.

EKUZ czas oczekiwania

Na kartę EKUZ na szczęście nie czeka się długo. Wszystko zależy od tego na jaki sposób dostarczenia wniosku się zdecydujemy. Jeśli zrobimy to osobiście, kartę dostaniemy „od ręki” – od razu. W przypadku formularza online lub poczty, karta będzie gotowa mniej-więcej po trzech dniach od wpłynięcia wniosku.

źródło: medonet.pl, koscian.naszemiasto.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.