Mieszkańcy wyspy chcą zlikwidować czas! Czy to możliwe?

Mieszkańcy wyspy chcą zlikwidować czas. Jak się okazuje ludzie przebywający na wyspie Sommarøy w Norwegii, nie chcą funkcjonować według powszechnie przyjętego systemu. Dlatego zaangażowali się w kampanię Time-Free Zone, chcąc znieść strefę czasową. Czy im się to uda?

Sommarøy wyspa

Sommarøy to malutka wyspa w Norwegii, na której mieszka 350 osób. Jest chętnie odwiedzanym miejscem przez turystów, ze względu na swoje walory turystyczne jak i możliwością odpoczynku. Miejsce dalekie od szumu miasta, oferuje niesamowite widoki m.in. kolorowe domy lokalnych, góry oraz krystalicznie czystą wodę. Zdjęcia mówią same za siebie.

Ciekawe jest to, że od maja do lipca, na wyspie nie zachodzi słońce. Dodatkowo, podobna sytuacja jest w okresie od listopada do stycznia. Wtedy natomiast słońce nie wschodzi. To przede wszystkim zmotywowało mieszkańców do zaproponowania zmian dotyczących zlikwidowania czasu, ponieważ nie ma normalnego podziału na dnie i noce. Czasami można zobaczyć ludzi wykonujących czynności w nocy, które w innych krajach robi się w dzień na przykład zabawa z dziećmi.
Mieszkańcy chcą zrezygnować z czasu
Mieszkańcy wyspy chcą porzucić zegarki i zacząć żyć na nieco innych warunkach. Kampania Free-Time Zone to pomysł na zniesienie strefy czasowej. Jak wiadomo, takie sytuacje mają swoich zwolenników oraz przeciwników. Nie wszystkim ten pomysł przypadł do gustu. Mowa na przykład o właścicielach hotelu, którzy zwracają uwagę na problem chociażby z meldowaniem się gości. Czas jest w tych sytuacjach niezbędny.
Kjell Ove Hveding, który jest głównym pomysłodawcą kampanii, wytłumaczył dlaczego jest to dobry pomysł. Mianowicie, zniesienie strefy czasowej pozwoli zredukować stres, obniży ilość osób dotkniętych depresją oraz pozwoli w pełni cieszyć się życiem. Może to również przyciągnąć jeszcze większą ilość turystów. Zwrócił również uwagę, na pełną swobodę mieszkańców. Jeżeli ktoś będzie chciał porobić coś w ogródku czy skosić trawę, może to zrobić kiedy tylko będzie chciał. Ciekawe czy przyzwyczajenie się do życia bez zegara będzie łatwe?
Petycja została złożona, jednak nie wiadomo jak potoczy się dalej sprawa, dlatego czekamy na więcej informacji.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.