Domowe sposoby na rany – zobacz 4 skuteczne metody

Skaleczenia i otarcia przytrafiają się każdemu. Jak powszechnie wiadomo nie każda rana wymaga wizyty u specjalisty. Na szczęście istnieją domowe sposoby na rany, które ułatwiają szybką regenerację uszkodzonej skóry. Poznaj 4 sprawdzone i skuteczne metody!

Czym przemywać rany?

Jeśli skóra została naruszona musimy pamiętać o jak najszybszym pozbyciu się bakterii i zanieczyszczeń! Przyspieszy to gojenie się rany i nie narazi na późniejsze konsekwencje. Ranę dobrze jest przemywać zimną i najlepiej przegotowaną wodą.

Aloes

Ta roślina posiada wiele cennych właściwości, dlatego warto posiadać ją w swoim domu. Miąższ z liści aloesu możemy stosować przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, ale świetnie sprawdza się również w procesie gojenia ran. Należy dodać, że działa również przeciwbólowo. Do skaleczenia przykładamy miąższ i przytrzymujemy przez kilka godzin. Aby ułatwić sobie zadanie wystarczy zabandażować ranę z leczniczym kompresem.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Domowe-sposoby-na-rany-zobacz-4-skuteczne-sposoby-1024x686.png

Lecznicze zioła

Zioła mają wszechstronne zastosowania. Również w przypadku wszelkich uszkodzeń skóry warto po nie sięgnąć. Jakie zioła wspomagają gojenie się ran? Warto spojrzeć przychylnym okiem na babkę lancetowatą. Do rany można przyłożyć jej liście. Nagietek także znajduje swoje zastosowanie przy uszkodzonej skórze. Usuwa bakterie i uśmierza ból towarzyszący skaleczeniu. Wystarczy sok z kwiatów nagietka, które uprzednio miażdżymy np. w moździerzu. Sok nakładamy na ranę i wykonujemy opatrunek.

Miód

Miód świetnie sprawdza się nie tylko przy przeziębieniu. Zanim przyłożysz go do rany upewnij się, że pochodzi ze sprawdzonego źródła. Na uszkodzoną skórę działa jak leczniczy kompres, a dodatkowo zapobiega zakażeniom. Ranę smarujemy miodem i czekamy do całkowitego wchłonięcia.

Kapusta

Przykładanie liści kapusty było stosowane jeszcze przez nasze babcie. Roślinę tę również w dzisiejszych czasach możemy stosować z powodzeniem. Ponieważ kapusta posiada właściwości antybakteryjne, rana szybciej się zagoi, a ewentualne opuchnięcia będą o wiele mniejsze. Najlepsze jest przykładanie zmiażdżonych liści kapusty, jednak w całości również są skuteczne.

Domowe sposoby na rany są bardzo efektywne i tanie w przygotowaniu. Należy jednak pamiętać, że jeśli uszkodzenia skóry są rozległe lub wyglądają coraz gorzej, konieczna jest wizyta u lekarza!